18.10.2018 już jest! Jesteś gotowy na elektronizację zamówień publicznych?

Przed nami seria postępowań o udzielenie zamówienia na odbiór odpadów, kredyty, artykuły medyczne, czy ostatnie w tym roku inwestycje. Czekają nas jednak ważne zmiany.

Już 18.10.2018 rozpoczniemy kolejny etap etap obowiązkowej elektronizacji zamówień publicznych w progach unijnych. Wszystkie postępowania unijne będą się odbywały wyłącznie w formie elektronicznej.

Komercyjne platformy zakupowe lub miniPortal UZP zastąpią kuriera odpowiedzialnego dotąd za dostarczenie oferty. Dzięki temu Wykonawca nie musi drukować oferty i dostarczać jej osobiście lub poprzez firmy kurierskie. Będzie to mógł zrobić on-line. Od 18.10.2018 nie będzie można tego robić mailem tak jak w przypadku JEDZ.

Ustawa Pzp nakłada na Wykonawcę obowiązek podpisania oferty kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a nie, jak niektórzy uważają, Profilem zaufanym. Kwalifikowany podpis elektroniczny powinien być wydany w jednym z państw członkowskich i musi być uznawany we wszystkich pozostałych państwach członkowskich (art. 25 eIDAS). Oznacza to, że Wykonawca powinien nabyć podpis w jednym z Państw członkowskich UE, aby był podpisem ważnym. Błędem jest więc rozumienie, że musi to być tylko jeden z pięciu podpisów wydanych w Polsce (zobacz listę). Jeżeli jako Wykonawca nie masz podpisu kwalifikowanego, możesz zamówić go u nas z dostawą do biura wraz z instalacją i szkoleniem. Jesteśmy po to, aby ułatwić Ci start i przygotować na obowiązkową elektronizację.

Wykonawcom naszych Klientów zapewniamy bezpłatne wsparcie, najprostszy na rynku system do składania ofert bez konieczności posiadania doktoratu z informatyki (wyszukaj postępowania). Jeżeli nie wiesz i nie chcesz wiedzieć co to jest jest szyfrowanie asynchroniczne z użyciem klucza publicznego, nie chcesz mieć limitu 150 MB na całą ofertę oraz nie chcesz korzystać z ePUAP, który wg byłej Minister Cyfryzacji Pani Streżyńskiej przy 600 procesach jednocześnie odmawia posłuszeństwa (czytaj więcej), to jesteśmy dla Ciebie idealnym operatorem.

Zamawiający poza wsparciem indywidualnego opiekuna, wsparciem technicznym dla wykonawców, pomocą w weryfikacji podpisów, automatycznym procesem odszyfrowania oferty i spokojem ducha zyskują również archiwum postępowań (oglądaj film jak od 18.10.2018 organizować postępowania w trybie UE).

Wyeliminowanie papierowej formy procedowania postępowania o udzielenie zamówienia, w tym składania ofert, ma wg UE przyczynić się do osiągnięcia oszczędności u Zamawiających od 5 do 20% (motyw 52 dyrektywy 2014/24/UE). Nie jest więc prawdą, że wynajem komercyjnego rozwiązania jest nieuzasadniony ekonomicznie. Nieuzasadnione ekonomicznie jest organizowanie postępowań bez ofert lub z jedną złożoną ofertą. Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej wypadamy najgorzej w Europie w tym względzie (czytaj więcej), co prezentuje poniższy rysunek.

W zakresie elektronizacji wyprzedziła nas Ukraina, gdzie skomercjalizowano zamówienia publiczne. Pora na kraje afrykańskie, które niebawem mogą stać się dla nas niedoścignionym wzorem. Aby tak się nie stało, chcieliśmy zaproponować Państwu alternatywę (plan B), gdyż testy miniPortalu UZP nie wypadają najlepiej (czytaj więcej). Nasze mocne strony to prostota rozwiązania. Poprzez naszą platformę przeprowadzono ponad 160.000 postępowań, a w systemie pracuje ponad 7.000 Zamawiających i ponad 117.000 Wykonawców (lista klientów Pzp).

Gdzie jest haczyk?  To prawda nasze rozwiązanie nie jest za darmo. Zamawiający musi za nie zapłacić, jednak jakość i szeroki wachlarz usług oraz jego dostępność (min 99,7%, 24h/7dni), wsparcie i stabilność działania jest na najwyższym poziomie. Pokażemy Ci,  że za niewielką opłatę zyskujesz szybką stopę zwrotu i redukujesz ryzyko utraty szans na uzyskanie przychodu. Co więcej nie musisz wiązać się z nami długoterminową umową. Możesz sprawdzić nas w praktyce nawet na jedno postępowanie, aby przekonać się o jakości naszej usługi. Zachęcamy do sprawdzenia najchętniej polecanej platformy zakupowej na rynku, aby wyrobić sobie własne zdanie.

Jeżeli chcesz przejść bezpiecznie elektronizację i uruchomić ją w 24h, to skontaktuj się z nami.

Z poważaniem,

Zespół Open Nexus

operator platformazakupowa.pl


O autorze

Grzegorz Klimarczyk
Grzegorz Klimarczyk

Zdobywał doświadczenie w logistyce i zakupach. Od 2009 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Open Nexus Sp. z o.o. Prowadził dotychczas ponad 100 projektów optymalizacyjnych w firmach prywatnych oraz sektorze zamówień publicznych.


Powizane artykuy


Zostaw komentarz