Pełna elektronizacja zamówień publicznych – już za rok!

Już za rok elektronizacja, za rok cały…

Parafrazując słowa piosenki Czerwonych Gitar o zbliżającej się maturze, już za rok… elektronizacja zamówień publicznych. W gąszczu informacji z różnych źródeł – z Ministerstwa Cyfryzacji, z Urzędu Zamówień Publicznych, z konferencji, komunikatów platform komercyjnych – ta jedna informacja jest niepodważalna: Od 18 października 2018 roku, czyli dokładnie za 365 dni, obowiązek stosowania elektronicznych środków komunikacji będzie obejmować wszystkie jednostki podległe pod Prawo zamówień publicznych.

Już niedługo, coraz bliżej… elektronizacja

Idąc rytmem przywołanej wcześniej piosenki, warto zadać sobie w tym momencie następujące pytania: Czy rok to dużo? Kiedy będzie najlepszy moment na podjęcie działań związanych z elektronizacją? Może warto czekać na rozwiązanie centralne i będzie, mówiąc wprost, z głowy? Zanim odpowiemy sobie na te pytania, warto przybliżyć kilka faktów:

  1. Wielu zamawiających nie zdaje sobie sprawy, że proces elektronizacji to nie tylko kwestia przejścia na korespondencję mailową z wykonawcami, a nowa procedura nie będzie w całości objęta projektem rządowym, jakim jest centralna platforma E-zamówienia. Jeżeli chcesz poznać więcej informacji, zajrzyj tutaj. Ponadto, na początku tygodnia opublikuję artykuł zawierający aktualne Pytania i Odpowiedzi dot. elektronizacji tutaj.
  2. Wg planu prac, uruchomienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w zakresie dot. budowy platformy do e-zamówień miało nastąpić w kwietniu tego roku, a jest nadal w przygotowaniu (czytaj więcej). Może to oznaczać, że rząd nie zdąży zrealizować planu budowy rozwiązania centralnego, co ze względu na przewidziane kary finansowe za niewdrożenie elektronizacji na czas, zrzuci odpowiedzialność na portale e-usług, w tym platformy komercyjne. Czy tak będzie? Zobaczymy.
  3. Wiele urzędów, przygotowując się do elektronizacji postępowań powyżej progu, wdrożyło już rozwiązanie elektroniczne, jakim jest www.platformazakupowa.pl. Nasza platforma służy jednostkom budżetowym do prowadzenia postępowań podprogowych, obsługi komunikacji z wykonawcami, zapewnienia transparentności i automatycznych raportów. Ponadto, platformy dedykowane, które tworzymy dla Naszych klientów, pozwalają na szeroki dostęp do postępowań Małych i Średnich Przedsiębiorstw, co jest wskazane jako jedna z przesłanek dyrektyw unijnych traktujących o elektronizacji [zobacz film poniżej].

Czas goni?

Reasumując, przezorny zawsze ubezpieczony. Dziś, ucząc się obsługi postępowań w formie elektronicznej pod progiem, Zamawiający mogą krok po kroku, bez pośpiechu wdrażać się w nowe rozwiązanie. Jak to będzie wyglądać w przyszłym roku? Od dzisiaj do elektronizacji zostało 252 dni roboczych. Zakładając, że zostawimy kwestię elektronizacji do przyszłego roku, ucieka 49 dni roboczych od dziś do końca roku.  Uśredniając, czas w którym Działy Zamówień Publicznych przygotowują raport dla Prezes UZP na początku roku wynosi ok. 1,5 miesiąca, to daje mniej więcej 33 dni robocze. Okres wakacyjny to trudny moment na wdrażanie nowych rozwiązań, gdyż zwykle część zamawiających jest na urlopie. To kolejne 44 dni robocze. Tym sposobem, z 252 roboczych zostaje 126, czyli dokładnie połowa. Nie jest to wiele, biorąc pod uwagę złożoność kwestii elektronizacji: wymiana korespondencji, zbieranie ofert, monitorowanie planu zamówień publicznych… Co proponuję? Jeżeli chcesz, by Twoja jednostka ze spokojem dostosowała się do zmian, napisz do Nas. Umówimy się, porozmawiamy i wspólnie dopracujemy adekwatne rozwiązanie!

 

Umów się na spotkanie (bezpłatnie) TUTAJ.


O autorze

Mateusz Bartosiewicz
Mateusz Bartosiewicz

Doradca ds. Zamówień Publicznych oraz Trener w Open Nexus Sp. z o.o. Wdrożył platformę zakupową w ponad 100 jednostkach podległych pod Pzp. Konsultant w zakresie zmian regulaminów zakupowych do 30 tys. EURO.


Powizane artykuy


Zostaw komentarz