Między metropolią, a małym miastem. Rozmowa z Markiem Szymaniakiem, autorem książki “Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”

Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe – wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i tych lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne i długie dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Marek Szymaniak, autor książki “Urobieni. Reportaże o pracy”, w swojej najnowszej książce “Zapaść. Reportaże z mniejszych miast próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej. Mieszkańców tychże miast. Podczas podróży po Polsce spotyka się z mieszkańcami, miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością. Szukając odpowiedzi, uważnie wsłuchuje się w głosy tych, którzy wyjechali, jak również tych, którzy pomimo ciężkiej sytuacji postanowili zostać.
Jakie jest rzeczywisty obraz polskich miast i miasteczek liczących 20 000 – 30 000 mieszkańców? Jakie faktycznie czynniki ograniczają ich rozwój? Jaka jest w końcu recepta na zapobieżenie ich tytułowej “zapaści”? O tym wszystkim dowiecie się Państwo z rozmowy, którą Łukasz Laszczyński przeprowadził z Markiem Szymaniakiem.

Autorzy

  • dziennikarz i reporter, publikował m.in. w “Dużym Formacie” i magazynie “Pismo”. Jest laureatem nagrody za reportaż prasowy Festiwalu Wrażliwego, finalistą konkursu stypendialnego Fundacji “Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody “Newsweeka” im. Teresy Torańskiej m.in. za debiutancką książkę “Urobieni. Reportaże o pracy”.

  • prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, studiów podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych, zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji poświęconych prawu zamówień publicznych - komentarzy praktycznych dla „LEX Zamówienia Publiczne”, książek „Prawo zamówień publicznych. Regulaminy, wzorcowa dokumentacja postępowania, orzecznictwo” oraz „Prawo zamówień publicznych. Praktyczny poradnik dla zamawiających i wykonawców” (współautor). Ponad dziesięć lat doświadczenia w systemie zamówień publicznych, zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców.

Posłuchaj

To Cię może zainteresować

Najpopularniejsze

Projekt “Cyfrowa Gmina” – zdobądź dofinansowanie

Rządowy projekt “Cyfrowa Gmina” ogłoszony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa jest adresowany do instytucji samorządowych. Celem konkursu jest wsparcie rozwoju cyfrowego oraz poprawy cyberbezpieczeństwa...

Platformy rządowe vs platformazakupowa.pl. Dlaczego warto rozważyć korzystanie z narzędzi komercyjnych?

Obalanie mitów Mimo, że proces elektronizacji Zamówień Publicznych sięga października 2018 roku, to jednak nadal w obiegu funkcjonuje wiele mitów dotyczących komercyjnych rozwiązań w zakresie...

Błędny wyrok KIO 2051/21 w sprawie podpisów elektronicznych. Analiza

Do napisania niniejszego artykułu zmotywował mnie wyrok KIO 2051/21, który jak sądzę, przejdzie do historii orzecznictwa, jako wyraz niezrozumienia kwestii technicznych związanych z zamówieniami....

PRZETARGowa pl - Czasopismo Prawo Zamówień Publicznych