Miniportal UZP – fakty i mity #nowePzp cz. 2

Nowa ustawa i e-zamówienia? To nie wszystko

Wśród zmian, które czekają Zamawiających w związku z elektronizacją zamówień, nowa ustawa jest zdecydowanie jedną z najważniejszych (tym bardziej, że najprawdopodobniej za jej sprawą próg 30 tys euro zostanie obniżony do 14 tys. euro – więcej w poprzednim artykule). Portal e-zamówień, czyli centralne repozytorium danych z funkcjonalnościami analitycznymi i szyfrującymi, stanowi jedynie centralne narzędzie obsługi nowej procedury dla Urzędu Zamówień Publicznych. Trzecią składową zmian jest wdrożenie portalu e-usług (np. platformazakupowa.pl), który służyć ma Zamawiającym do procedowania zebrania ofert, komunikacji i analizy ofert. Jednym z argumentów, dla których część jednostek wstrzymuje się z wdrożeniem rozwiązań komercyjnych, jest oczekiwanie na bezpłatną wersję portalu e-usług (Miniportal UZP). Jest to kwestia, o którą Zamawiający często nas pytają, dlatego postanowiliśmy napisać artykuł przybliżający ideę UZP i MC dotyczącą Miniportalu UZP.

Koncepcję miniportalu dobrze obrazuje film z Kongresu Sekretarzy (kliknij tutaj)

W panelu dyskusyjnym pt. “Centralna platforma obsługi przetargów” uczestniczyli:

  • Martyna Horęda – Zastępca Dyrektora, Departament Rozwoju Systemów Ministerstwa Cyfryzacji,
  • Jacek Pańczyk – Naczelniki Wydziału Zamówień Urzędu Miasta Mysłowic,
  • Grzegorz Klimarczyk – Prezes Zarządu Open Nexus Sp. z o.o..

Bezpłatny Miniportal UZP

W filmie została poruszona kwestia elektronizacji zamówień publicznych w bardziej przystępnej formie. O miniportalu dowiemy się więcej w 36 min 30 sekundzie (bezpośredni link).

Co Pani Martyna Horęda mówi o Minportalu PZP? Parafrazując i skracając wypowiedź reprezentantki Ministerstwa Cyfryzacji:

Powstał pomysł po stronie UZP przygotowania planu B, coś co UZP nazywa Miniportalem UZP. Nie jest to taki portal jak Pan Grzegorz reprezentuje (dot. platformazakupowa.pl). Miniportal jest skierowany do mniejszych jednostek lub takich, które nie posiadają rozwiązań lub nie potrzebują dużych systemów (nie prowadzą skomplikowanych przetargów bądź nie prowadzą ich w dużych ilościach).

Jak to będzie wyglądało?

Wstępne założenia Miniportalu PZP to brak integracji z e-Zamówieniami, a więc dublowanie przez Zamawiających tego co się wprowadza w TED i BZP.

Główne wady to np. konieczność pobrania przez Wykonawcę klucza publicznego służącego do zaszyfrowania oferty, a także wpisania ustalonego hasła na Miniportalu wraz z zaszyfrowanym plikiem. Cały proces szyfrowania jest przerzucony na Wykonawcę, który będzie miał potrzebę robienia doktoratu z Informatyki. Gdyby coś źle wpisał, zaszyfrował, to nie ma opcji sprawdzenia, jego oferta może zostać przez to odrzucona.

Do tego pytania do postępowania będą zadawane na ogólną skrzynkę ePUAP. Jeżeli ktoś nie ma elektronicznego obiegu dokumentów zintegrowanego z ePUAP to pytania będą krążyć w jednostkach. Przypominamy, że to na Zamawiającym spoczywa  obowiązek obsługi i archiwizacji korespondencji w danym postępowaniu – za moment tylko i wyłącznie elektronicznie.

Zauważalną wadą rozwiązania jest brak archiwum (obowiązek archiwizowania dokumentów leży po stronie Zamawiającego, musi spełnić wymóg ustawy).

To jednak nie jest najważniejsze. Jeden z naszych Klientów wspomniał nam, że musi zwracać dotację unijną. Dlaczego? Gdyż zbierali JEDZa (Jednolity Europejski Dokument Zamówienia – od 18.04.2018 musi on być dostarczany drogą elektroniczną) poprzez maila zgodnie z instrukcją UZP (czytaj więcej).

Otrzymali informację z instytucji kontrolującej, że przerzucanie szyfrowania ofert na Wykonawców nie jest zgodne z założeniami dyrektywy dotyczącej elektronizacji. Gdyby to się potwierdziło, a wg nas jest to bardzo logiczne stanowisko, to ten portal będzie… nielegalny dla postępowań Unijnych.

UZP zapomniał też wytłumaczyć jak Wykonawcy spoza Polski (czytaj: przetargi powyżej progów unijnych) będą ofertować. Cóż, zawsze mogą założyć konto na ePUAP i pójść do polskiego urzędu je potwierdzić, prawda? 🙂

Przyjazny (?) Miniportal UZP

W skrócie: zamiast 3 prostych kroków mamy 7 lub 8, w ramach których zagrożenie potknięcia się jest niemałe. W lipcu mieliśmy otrzymać wersję testową, a UZP udostępnił … prezentację (czytaj więcej), więc trudno się odnieść bardziej merytorycznie do omawianego miniportalu.

 

Najważniejsze są jednak odpowiedzi na dwa poniższe pytania:

1. Ile znacie dobrych rozwiązań centralnych?

2. Ile czasu potrzeba, by stworzyć dobry system?

W zakresie pierwszego pytania Zamawiający nie potrafili nam wskazać, jednak być może źle zadaliśmy pytanie. W zakresie drugiego pytania wg nas minimalny czas na stworzenie dobrego systemu to ok. 2-3 lat, nie zaś 2-3 miesiące. Warto pokazać to na konkretnym przykładzie – platformazakupowa.pl od ponad 5 lat obsługuje zamówienia publiczne. Podchodząc partnersko do Klienta, dopasowujemy system nie tylko do wymogów formalnych, ale też do zgłoszonych preferencji Zamawiających.

Aktualizacje mają miejsce mniej więcej co 2-3 tygodnie, zmieniając system pod Klienta. Na przestrzeni 5 lat, przyjmując aktualizację co 3 tygodnie, daje to ok. 86 aktualizacji. Ilość aktualizacji wynikających z praktyki (sugestii i uwag od ponad 6500 Zamawiających z całej Polski) wynosi mniej więcej tyle…  ile dni powstawać ma Miniportal UZP 🙂

Kiedy elektronizacja?

Jest też dobra wiadomość: zmianie uległ termin elektronizacji krajowych przetargów.

Obecnie postępowania o udzielenie zamówienia w progach UE będą odbywać się elektronicznie od 18.10.2018, a ogłoszenia o udzieleniu zamówienia poniżej progów UE od 01.01.2020. To dobra informacja, gdyż można wdrażać system ewolucyjnie.

Jeżeli dobrze podejdzie się do elektronizacji to Zamawiający … może na niej zarobić. Nie trzeba wydawać pieniędzy. Wydaje się to absurdalne, trochę jak cytat z książki “Bogaty ojciec, biedny ojciec” (Robert Toru Kiyosaki, Sharon L. Lechter). Jednak to prawda. Jeżeli ktoś nie wie o czym piszemy, to zachęcamy do posłuchania wypowiedzi p. Jacka Pańczyka z Urzędu Miasta Mysłowice (zobacz film), który wypowiada się w 43 min 30 sekundzie o efektach wdrożenia platformazakupowa.pl.

Oszczędny dwa razy wyda, gospodarny dwa razy zarobi.

No cóż, jesteśmy z Poznania więc musieliśmy napisać coś od siebie 🙂

 

Grzegorz Klimarczyk i Mateusz Bartosiewicz


O autorze

Grzegorz Klimarczyk
Grzegorz Klimarczyk

Zdobywał doświadczenie w logistyce i zakupach. Od 2009 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Open Nexus Sp. z o.o. Prowadził dotychczas ponad 100 projektów optymalizacyjnych w firmach prywatnych oraz sektorze zamówień publicznych.


Powizane artykuy


Zostaw komentarz