Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychKiedy oferta jest złożona PO CZASIE?

Kiedy oferta jest złożona PO CZASIE?

W czasach przed elektronizacją sprawdzaliśmy na zegarze kiedy kurier przyniósł nam ofertę. Być może zdarzyło się, że na zegarku nadal widoczna była godzina 10:00 – mimo, że trwała ona już od 59 sekund. Data złożenia oferty mogła być zatem wpisana jako 10:00.

Wtem pojawia się elektronizacja i wymóg elektronicznego składania ofert w postępowaniach. 

Obecnie każda sekunda ma znaczenie, a sprawdzenie czasu złożenia oferty co do setnej sekundy nie jest problemem dla dostępnych systemów informatycznych

Jak odbywa się to w postępowaniach prowadzonych elektronicznie? Dla przykładu termin składania ofert w danym postępowaniu został wyznaczony na godzinę 10:00. Złożenie oferty zostało oznaczone przez system na godzinę 10:00:55, czyli na czas po zakończeniu przyjmowania ofert w postępowaniu. System przyjmuje i oznacza jako prawidłowo przesłane wszystkie oferty złożone do godziny 9:59:59. Po wybiciu dokładnego czasu kończy przyjmowanie ofert i powinien zakwalifikować je jako złożone po czasie

Potwierdzeniem może być dodatkowo wyrok Krajowej Izby Odwoławczej Sygn. akt KIO 3455/20. Znajduje się w nim uzasadnienie:

Prezentowany przez Odwołującego pogląd, jakoby pełna godzina kończyła się 59 sekund później, jest oczywiście nieuzasadniony z punktu widzenia elementarnej wiedzy i podstawowych zasad logiki, nie mówiąc o doświadczeniu życiowym. Wbrew temu, co zdaje się sugerować Odwołujący, po wybiciu pełnej godziny biegną sekundy pierwszej minuty następnej godziny i po 60 sekundach ta pierwsza minuta się kończy, a nie zaczyna.

KIO 3455/20

To zagadnienie doskonale tłumaczy również Justyna Jaworska-Pietraszko w materiale dostępnym na naszym kanale TikTok 👇

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!