

Komitet ds. kontroli zamówień publicznych w dniu 11.11.2022 r. podjął uchwałę w sprawie ustawowego obowiązku uwzględniania przez organy kontroli wyników przeprowadzonej wcześniej kontroli innego organu.
Podjęcie uchwały przez Komitet to wypełnienie ustawowych zadań w zakresie:
- monitorowania i analizy działalności organów kontroli, o których mowa w art. 596 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp), w zakresie kontroli legalności udzielania zamówień, w tym dokonywania analizy przypadków, w których działania tych organów ujawniły nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów o zamówieniach, a także rozbieżności w stosowaniu lub rozumieniu tych przepisów, oraz przygotowywanie wniosków z tej analizy;
- proponowanie działań, w tym działań zapobiegawczych, odpowiadających wnioskom z analizy, o której mowa w pkt 1;
W uchwale przeczytamy, że ustawowy obowiązek uwzględniania wyników przeprowadzonej wcześniej kontroli innego organu, o którym mowa w art. 597 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (źródło), oznacza obowiązek analizy wyników przeprowadzonej wcześniej kontroli innego organu pod kątem zasadności odstąpienia od przeprowadzenia ponownej kontroli udzielania tego samego zamówienia lub przyjęcia przez organ kontroli tych wyników w całości, lub części jako swoich.
Jest to możliwe bez przeprowadzenia ponownej kontroli udzielania danego zamówienia lub po jej przeprowadzeniu. Uwzględnienie wyników przeprowadzonej wcześniej kontroli innego organu nie oznacza zatem obowiązku automatycznego przyjmowania tych wyników w całości lub części jako swoich, lecz obowiązek wzięcia ich pod uwagę i rozważenia na etapie planowania, wszczynania lub prowadzenia kontroli.
Komitet uznał za zasadne podkreślenie, w oparciu o analizę przepisów działu XI ustawy Pzp i uzasadnienia do nich, że pożądanym przez ustawodawcę kierunkiem działań organów kontroli jest uwzględnianie wyników kontroli innych organów w celu podniesienia efektywności ich działania oraz ograniczenia przypadków dublowania kontroli tego samego postępowania.
Źródło: TUTAJ.
Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇

