Platforma przetargowa do 30 tys EUR czy eKatalog UZP? Czyli CO jest CZYM

Comments are off

Czym jest eKatalog Urzędu Zamówień Publicznych? Słyszę to pytanie praktycznie w każdych urzędzie miasta, który odwiedzam. Pomimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej idea funkcjonowania eKatalogu jest nadal obca większości zamawiających. Trudno się dziwić, wprowadzenie eKatalogów i akcja marketingowa nałożyła się na kilka innych istotnych zmian.

Po pierwsze zamawiający postanowili wyczekiwać na nadchodzącą zmianę Ustawy o Zamówieniach Publicznych. Dyrektywy unijne 2014/25/UE i 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. wymusiły zmianę ustawodawstwa. Zarys ustawy powstały zaledwie kilka tygodni temu, czyli ponad DWA I PÓŁ roku po ogłoszeniu dyrektyw. Stojąc przed widmem zdecydowanych zmian ustawowych, niewielu z zamawiających zainteresowało się zatem tematem zakupów poniżej progu 30 tys EUR. Równocześnie doszło do ekspansji komercyjnych platform przetargowych na rynek podmiotów działających pod Prawem Zamówień Publicznych, które skutecznie organizują zakupy poniżej progów.

Czym zatem jest eKatalog, a czym platforma przetargowa do 30 tys EUR?

W najkrótszych słowach eKatalog to nic innego jak portal prezentujący ofertę sprzedawców/wykonawców. Takich portali funkcjonuje wiele np. allegro czy ebay. Portale te zaczynały jako portale aukcyjne, natomiast obecnie prezentują głównie ofertę “kup teraz” czyli agregują i udostępniają kupującym asortyment tysięcy dostawców. eKatalog jest co prawda zarządzany przez UZP i umożliwia wygenerowanie protokołu wyboru dostawcy, poza tym funkcjonalnie nie ma większych różnic z portalami tylu allegro. Funkcjonuje zdecydowana różnica w skali działania.

Platforma przetargowa w przeciwieństwie do eKatalogu nie polega na wystawianiu przedmiotów przez dostawcę, ale na wystawianiu zapotrzebowań przez zamawiającego. Korzystanie z platformy przetargowej może mieć formę: zapytania ofertowego, aukcji elektronicznej (bez konieczności wykorzystywania podpisu elektronicznego) lub wystawienie postępowania wieloetapowego.

Czy zatem eKatalog jest tym samym co platforma przetargowa? Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie nie. Chociaż i platforma przetargowa i eKatalog to narzędzia wykorzystywane w postępowaniach poniżej progów ustawowych to zasada ich działania, organizacja procesu, rodzaj kupowanego asortymentu oraz korzyści z wykorzystywania są zdecydowanie różne.


O autorze

Zygmunt Kopacz
Zygmunt Kopacz

Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zakupach i logistyce. Karierę rozpoczął w przemyśle stoczniowym. Realizował projekty optymalizacji kosztów zakupów i organizacji Działu Zamówień w przemyśle ciężkim, motoryzacyjnym i bankowym. Wdrożył z sukcesem platformy zakupowe w ponad 100 firmach i jednostkach podległych pod Pzp.


Powizane artykuy


Zostaw komentarz