Przez dziurkę od Klucza [CZĘŚĆ PIERWSZA]

Publikacja Klucza coraz bliżej

Drodzy! Jak wiecie, jesteśmy w przededniu publikacji pierwszego w Polsce poradnika o zamówieniach publicznych. W związku z powyższym, został on zaprezentowany wąskiemu gremium recenzentów. Jako wydawca postanowiliśmy nie tylko opublikować wspomniane recenzje, ale również uchylić Wam rąbka tajemnicy, jaką jest zakres treści “Klucz do zakupów w zamówieniach publicznych. Czyli jak efektywnie kupować pod reżimem Pzp”. Zajrzymy zatem przez dziurkę od Klucza! Gotowi?

Przez dziurkę od Klucza

Pierwszy Rozdział traktować będzie o organizacji zakupów w jednostkach podlegających pod Pzp. Zatem, poza wzorcowym regulaminem oraz określeniem roli zakupów, poznacie procedury rozwoju osobistego Specjalisty ds zamówień publicznych. Wniosek? Klucz do zamówień publicznych to nie tylko obowiązkowa pozycja dla Kierowników Zamówień Publicznych, ale również studnia wiedzy dla każdego Zamawiającego. Jak w odbiorze te treści widzi Arkadiusz Szyszkowski (DDKiRZ, NBP)? Oto pierwszy rzut oka przez dziurkę od Klucza do Zamówień Publicznych:

To pierwszy z prawdziwego zdarzenia poradnik łączący dwa bliźniacze nurty – zamówienia publiczne oraz zakupy komercyjne. Bliźniacze w żadnym razie nie oznacza podobne, ponieważ pomimo wspólnego celu (kupić jak najwydajniej) nurty te różnią się wszystkim – procedurą, stosowanymi narzędziami i czynnościami operacyjnymi, skutecznością, odpowiedzialnością uczestników procesu, liczbą zaangażowanych osób, umiejscowieniem w strukturze itd. Obserwowane od niedawna „komercjalizowanie” zamówień publicznych, czyli przede wszystkim zwracanie uwagi na stronę kosztową oraz jakość dokonywanych zamówień jest kierunkiem zmian, który należy wspierać i w każdy możliwy sposób rozwijać. „Klucz do zakupów w zamówieniach publicznych” to właśnie publikacja, którą wszyscy praktycy zamówień publicznych powinni przeczytać i wyciągnąć z niej wnioski.

Arkadiusz Szyszkowski, Dyrektor Departamentu Koordynacji i Realizacji Zakupów NBP

Co dalej?

Kolejny wgląd przez  dziurkę od Klucza opublikujemy w przyszłym tygodniu. Jeżeli jesteś zamawiającym, daj znać o “Kluczu” swoim współpracownikom – tej pozycji nie może u Was zabraknąć! Przewidywany termin publikacji: październik 2017.


O autorze

Mateusz Bartosiewicz
Mateusz Bartosiewicz

Doradca ds. Zamówień Publicznych oraz Trener w Open Nexus Sp. z o.o. Wdrożył platformę zakupową w ponad 100 jednostkach podległych pod Pzp. Konsultant w zakresie zmian regulaminów zakupowych do 30 tys. EURO.


Powizane artykuy


Zostaw komentarz