Przez dziurkę od Klucza [CZĘŚĆ TRZECIA]

Przez dziurkę od Klucza – Okiem Wydziału Zamówień Publicznych

Ostatnia z trzech recenzji przez dziurkę od Klucza wyszła spod palców Pani Dyrektor Wydziału Zamówień Publicznych w Bydgoszczy. Nie ukrywamy, że jest to dla Nas bardzo istotny punkt widzenia, gdyż wierzymy w ideę dzielenia się wiedzą od praktyków dla praktyków. Treści, które zostały przelane na kartki Klucza do zakupów w zamówieniach publicznych,  zgromadziliśmy obsługując blisko 100 000 postępowań, stąd jesteśmy przekonani, że jest to wiedza, którą każdy zamawiający posiąść powinien.

Dwa obszary zakupów, wspólny cel

Ostatni rozdział poradnika traktuje o innowacjach w zamówieniach publicznych. Poza omówieniem barier rozwoju innowacyjności czy problematyką partnerstwa publiczno-prywatnego, w niniejszym rozdziale poruszona zostanie kwestia zwiększenia udziału MSP w zamówieniach publicznych, tak często z resztą podkreślana na różnych forach czy też przez treść dyrektyw unijnych jako pożądany trend. A jak na treść poradnika zapatruje się Dyrektor Wydziału Zamówień Publicznych Miasta Bydgoszczy? Przekonajmy się poniżej:

Poradnik Klucz do zakupów w zamówieniach publicznych to publikacja, która w sposób przejrzysty i dostępny przedstawia podstawowe zagadnienia z obszaru zakupów realizowanych w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych. Publikacją łączy dwa obszary dokonywania zakupów:

  • pierwszy – zakupy dokonywanie przez zamawiających, których obowiązuje ustawa Prawo zamówień publicznych, czyli tzw. zamówienia publiczne,
  • drugi – zakupy komercyjne dokonywane przez zamawiających, których nie obowiązują przepisy ww. ustawy.

Postępowania przy zakupach dokonywanie w obu obszarach różnią się między sobą, przede wszystkim procedurą i obostrzeniami ale przyświeca im ten sam cel: dokonać zakupu najlepszego produktu, po jak najkorzystniejszej cenie.
Poradnik pokazuje szereg dobrych praktyk w dokonywaniu zakupów, które poparte są konkretnymi przykładami. Tego typu publikacje są rzadkością, ale są o tyle przydatne, iż wskazują cenne doświadczenia praktyków, które mogą być wykorzystywane przez różnych zamawiających, dokonujących na co dzień różnego rodzaju zakupy. Publikacja jest bardzo dobra i szczerze ją polecam. Poradnik ten warto polecić wszystkim praktykom zamówień publicznych.

Elżbieta Michalska – Dyrektor Wydziału Zamówień Publicznych w Urzędzie Miasta Bydgoszczy

Już za sekundę, już za moment

Publikacja poradnika zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli jesteś Zamawiającym, szczerze polecamy czekać na ten tytuł. Dlaczego? Jeżeli zdarzyło Ci się oglądać zmagania pretendentów do tytułu Milionera w konfrontacji z Hubertem Urbańskim, na pewno pamiętasz ogromną wagę kół ratunkowych. Wtedy, gdy uczestnik staje przed dylematem, szuka wsparcia. Klucz do zakupów w zamówieniach publicznych takim wsparciem dla Ciebie będzie, unikalną mieszanką telefonu do przyjaciela i pytania do… praktyków 🙂

 


O autorze

Mateusz Bartosiewicz
Mateusz Bartosiewicz

Doradca ds. Zamówień Publicznych oraz Trener w Open Nexus Sp. z o.o. Wdrożył platformę zakupową w ponad 100 jednostkach podległych pod Pzp. Konsultant w zakresie zmian regulaminów zakupowych do 30 tys. EURO.


Powizane artykuy


Zostaw komentarz