Zakup platformy? Nieuzasadniony ekonomicznie! #Niedarady cz.3

Nie da rady!

“Szanowny Panie, gdyby Pan pracował w Zamówieniach Publicznych, znał specyfikę… to naprawdę brzmi ciekawie, ale cóż, no #niedarady, nie u nas!” 

Ile razy słyszeliście, że czegoś się nie da zrobić? Powody mogą być różne: stagnacja, strach przed zmianami, brak wiary we własne możliwości. Wspólnym mianownikiem każdej innowacji jest przekonanie ogółu, że czegoś się nie da zrobić, aż pojawia się ktoś, kto nie jest zarażony takim przekonaniem i po prostu… to robi. Nie inaczej jest w przypadku elektronizacji zamówień. Jako twórcy innowacyjnego rozwiązania, niejednokrotnie spotkaliśmy się z przekonaniem, że zmiany w procesie udzielania zamówień są wręcz niewykonalne. Kontynuujemy niniejszym serię tekstów traktujących o przeszkodach związanych z wdrożeniem www.platformazakupowa.pl (jako portal e-usług), które były nam sygnalizowane przez Zamawiających na spotkaniach handlowych i szkoleniach. Zapraszam do lektury.

Wiadomość z UZP. Zakup platformy nieuzasadniony?

W drugiej połowie października 2017 roku wszystkie jednostki podległe pod Pzp otrzymały wiadomość od Urzędu Zamówień Publicznych. Zawierała ona dwie kluczowe informacje – pierwsza wskazywała, że  Dla pełnej elektronizacji udzielanego zamówienia docelowo wskazane jest także wykorzystanie cyfrowej platformy zakupowej.  Dodać możemy, że ze specyfikacji platformy E-zamówienia jasno wynika, iż będzie to centralne narzędzie analityczne dla UZP, a nie rozwiązanie umożliwiające procedowanie przetargów jednostkom podległym pod UZP. Druga informacja z kolei… zatrząsnęła rynkiem portali e-Usług. Dlaczego? Zapewniono, że trwają prace nad stworzeniem centralnej (darmowej) platformy cyfrowej, a…

nieskoordynowane wdrażanie tego typu rozwiązań [komercyjnych platform zakupowych – przyp.] przez kilkadziesiąt tysięcy podmiotów zamawiających będzie działaniem nieracjonalnym ekonomicznie.

Jak to będzie?

Platformy centralnej jak nie było, tak nadal jej na horyzoncie nie widać (nie ogłoszono dialogu technicznego, nie ogłoszono również przetargu), a część zamawiających do dzisiaj żyją w niepewności, zadając sobie pytanie: JAK TO BĘDZIE? Więcej na temat powyższego komunikatu pisaliśmy z resztą tutajDlaczego więc do tematu wracamy? Jak się okazało, próba odnalezienia tej wiadomości na stronie UZP lub Ministerstwa Cyfryzacji skutkuje poniższym widokiem:

Czyżby zmieniono lokalizację komunikatu? Cóż, ja nie potrafię go znaleźć. Być może usunięto go? Jeżeli tak, to warto by chyba było – czysto hipotetycznie – zadać sobie fundamentalne pytanie: DLACZEGO?

Mamy jednak skan 🙂 Pomógł nam jeden zapobiegliwy Zamawiający. Co wydruk to wydruk, nie można go łatwo usunąć. Zamieszczamy usunięty wpis ze strony UZP (kliknij w link).

Widzą drzazgę w oku, a… belki we własnym?

Ministerstwo Cyfryzacji wskazało zakup platformy komercyjnej jako nieuzasadniony ekonomicznie… by za moment samemu usunąć komunikat. Jednak to nie koniec 🙂

12.04.2018 mamy ciąg dalszy (czytaj więcej), czyli komunikat że jednak Ministerstwa (Urząd Zamówień Publicznych wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii ) podjęły działania zmierzające do udostępnienia przyjaznego i nieodpłatnego rozwiązania umożliwiającego komunikację elektroniczną między zamawiającym i wykonawcami, w szczególności elektroniczne składanie ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oświadczeń, w tym jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, w zgodzie z wymogami określonymi przez dyrektywy UE.

Strzał w kolano zamawiających

Przecież nie trzeba mieć zbyt dużego ilorazu inteligencji, aby wiedzieć, że przyjazne i łatwe w obsłudze systemy buduje się latami, a ja jeszcze dobrze działającego systemu centralnego nie widziałem. W Czechach też wydano miliony koron na system do zamówień publicznych, z którego nikt nie chce korzystać 🙂

Będziemy mieć więc drugi Cud nad Wisłą 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania Cud nad wisłą

Źródło

Urząd uruchamiając system przeszkoli 100 tys. wykonawców w niecałe 18 dni 🙂

Przecież każdy, kto raz wdrażał system ma świadomość, że system to jedno a obsługa i wsparcie to drugie. Systemy same niestety się nie wdrażają 😊

Zamawiających nie trzeba “wdrażać”, gdyż oni już na takich prostych systemach działają. Przytoczę tu może przykład ostatnich “prostych” wdrożeń, które ocenił NIK (czytaj jak wdrożono CEPiK).

Takie komunikaty świadczą niestety o nieświadomej niekompetencji. Do tego część zamawiających odwlecze w czasie wdrożenie platformy zakupowej. Będzie robiło to na ostatnią chwilę, przez co nie przygotuje siebie i wykonawców. Zapominając przy tym, że to na zamawiających spoczywa prawny obowiązek elektronizacji. Nie na Urzędzie Zamówień Publicznych, tylko na zamawiających. Jak już będziemy bliżej czwartku 18.10.2018 to być może nawet komunikaty znikną ze strony 🙂

Kto za to zapłaci? Polski podatnik, gdyż za te same pieniądze zamawiający kupią dużo mniej usług, dostaw, czy robót budowalnych. Już teraz liczba ofert jest drmatycznie niska względem średniej unijnej przez niespólne prawo, szereg obostrzeń, wymogów. Wygląda na to, że szykuje się jeszcze gorzej, przynajmniej w okresie do 2 lat.

Ucz się ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie

“Kiedy ktoś bierze się do rewolucji, winien wiedzieć, ze łatwo ją rozpętać, ale trudno zażegnać.”

Gabriel Riqueti de Mirabeau

Już dziś Open Nexus jest liderem elektronizacji jednostek publicznych w Polsce. Z systemu korzysta blisko 2500 zamawiających i ponad 100 000 wykonawców. Codziennie pracują na www.platformazakupowa.pl nad postępowaniami regulaminowymi, a liczba ta wkrótce przekroczy 130 000 postępowań.

Damy Ci gwarancję rozwiązania umowy, jeżeli powstanie system centralny i będziesz potrafił z niego korzystać! 🙂

Dołącz do przygotowanych!

Poznaj www.platformazakupowa.pl

Autorzy: Mateusz Bartosiewicz i Grzegorz Klimarczyk


O autorze

Mateusz Bartosiewicz
Mateusz Bartosiewicz

Doradca ds. Zamówień Publicznych oraz Trener w Open Nexus Sp. z o.o. Wdrożył platformę zakupową w ponad 100 jednostkach podległych pod Pzp. Konsultant w zakresie zmian regulaminów zakupowych do 30 tys. EURO.


Powizane artykuy


Zostaw komentarz