Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychCzy podpis ma być ważny na DZIEŃ SKŁADANIA oferty czy DZIEŃ PODPISU?

Czy podpis ma być ważny na DZIEŃ SKŁADANIA oferty czy DZIEŃ PODPISU?

Dzień składania podpisu czy oferty, czyli co definiuje ważność podpisu elektronicznego. Czy podpis ma być ważny na dzień składania oferty czy dzień podpisu?

Jeśli chodzi o ważność podpisu elektronicznego składanego na dokumentach przez wykonawców, należy spojrzeć na to zagadnienie z dwóch perspektyw: 

Technicznej – czy podpis elektroniczny był ważny na dzień składania oświadczenia (dzień podpisu) przez wykonawcę?

Formalnej – czy osoba składająca podpis na oświadczeniu na dzień składania oferty miała do tego prawo tj. czy dokument został podpisany przez odpowiednią osobę/dyrektora (patrząc na dane zawarte m.in w KRS)?

Zgodnie z Art. 5. pkt 1. ustawy o podpisie elektronicznym (źródło):

Bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu wywołuje skutki prawne określone ustawą, jeżeli został złożony w okresie ważności tego certyfikatu.

Art. 5. pkt 1. ustawy o podpisie elektronicznym

Warto tutaj również przywołać fragment uzasadnienia Krajowej Izby Odwoławczej do wyroku z 20 października 2020 r. o sygn. akt KIO 2505/20:

Dokument podpisany w okresie ważności certyfikatu upoważniającego daną osobę do jego składania zachowuje swoją ważność również po upływie ważności certyfikatu.

KIO 2505/20

Jeśli dokument przechodzi weryfikację poprawnie oraz spełnia wyżej opisane warunki, zamawiający ma podstawy do uznania tego dokumentu jako poprawnie złożonego. Zalecamy dostosowanie wzorów dokumentów i usunięcie z nich miejsc na pieczątki, podpisy odręczne oraz miejsc na wprowadzanie dat, ale o tym więcej w materiale dotyczącym dostępności cyfrowej tutaj.

Podsumowując podpis, a dokładniej certyfikat podpisu, musi być ważny na dzień jego składania na dokumencie. Przy okazji tego zagadnienie pojawia się kolejne ważne pytanie. Czy wiesz jak zweryfikować podpis, którego ważność certyfikatu się skończyła? Jeżeli nie, to koniecznie obejrzyj instruktaż Zygmunta Kopacza tutaj. 

Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!