Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

AKTUALIZACJA PLANU postępowań

Wprowadzenie obowiązku aktualizacji planu postępowań o udzielenie zamówień stanowi odpowiedź ustawodawcy na postulat zwiększenia roli planowania w zamówieniach publicznych, przyświecający zmianom prawa zamówień publicznych w zakresie czynności przygotowawczych do wszczęcia postępowania.

Zgodnie z art. 23 ust. 4 ustawy Pzp (źródło), zamawiający zapewnia aktualność planu postępowań o udzielenie zamówień. Aktualizację planu dokonuje się i zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych oraz na stronie internetowej zamawiającego.

W systemie ezamowienia.gov.pl każda aktualizacja kreuje kolejną wersję planu postępowań. W zaktualizowanym planie zawarta jest informacja, że aktualizacja polega na zmianie, dodaniu lub rezygnacji z pozycji planu. 

Zgodnie ze wzorem planu postępowań określonym rozporządzeniem, zamawiający w rubryce zatytułowanej „informacja na temat aktualizacji” winien wskazać, czy aktualizacja polega na zmianie, dodaniu czy też rezygnacji z pozycji planu. 

Obowiązek aktualizacji, o którym mowa w art. 23 ust. 4 ustawy Pzp, odnosić się będzie do postępowań, których realizacja została zaplanowana w rozumieniu art. 23 ust 1 ustawy Pzp i które zostały ujęte w planie postępowań. W tym znaczeniu aktualizacja planu postępowań obejmuje przypadki, w których zamawiający rezygnuje z określonego postępowania bądź też modyfikuje informacje przedstawione w planie w odniesieniu do poszczególnych postępowań zgodnie z dyspozycją art. 23 ust. 3 ustawy Pzp. W takiej sytuacji aktualizacja polega na skreśleniu z planu pozycji, której realizacja nie nastąpi w danym roku finansowym lub na jej modyfikacji. Zamawiający ma również techniczną możliwość „dodania” nowego postępowania do zamieszczonego już planu. 

Natomiast jest to jego fakultatywna decyzja, nieobjęta ustawowym obowiązkiem aktualizacji planu.

Opinia UZP

Powyższe stanowisko budzi wątpliwości interpretacyjne. W opinii UZP obowiązek aktualizacji dotyczy postępowań, których realizacja została zaplanowana w rozumieniu art. 23 ust. 1 p.z.p. i które zostały ujęte w opublikowanym planie postępowań. Taka interpretacja pojęcia “aktualizacja” jest zawężająca i wybiórczo podchodzi do kwestii planowania jako procesu. Wg definicji PWN aktualny oznacza zachowujący ważność w danej chwili, obowiązujący w danej chwili, dotyczący teraźniejszości. A zatem trudno mówić o aktualności planu w sytuacji, kiedy zamawiający nie musi dodawać postępowania nieujętego wcześniej jako nową pozycję w planie postępowań.

Stanowisko fakultatywnego dodawania nowego postępowania wydaje się tym bardziej  niespójne, kiedy w opinii czytamy, że:

Plan postępowań ze swej istoty wyraża zamysł zamawiającego udzielenia w przyszłości określonych zamówień, w związku z dynamicznym charakterem procesów zakupowych, może okazać się, że informacje podane w planie postępowań z biegiem czasu uległy dezaktualizacji. W takiej sytuacji zamawiający ma obowiązek dostosowania informacji zawartych w planie do obecnego stanu jego wiedzy i zmienionego stanu faktycznego.

Opinia UZP

Źródło: TUTAJ.


Przegapiłeś TYDZIEŃ Z PLANOWANIEM I WNIOSKAMI? Nic nie szkodzi! Dostęp do nagrań szkoleń i materiałów uzyskasz pod linkiem 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj