Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychAKTUALIZACJA wartości SZACUNKOWEJ na roboty budowlane

AKTUALIZACJA wartości SZACUNKOWEJ na roboty budowlane

Aktualizacja szacowania

Wasze pytanie: Posiadam dokumentację projektową na przebudowę dachu na budynku urzędu. Udzielam zamówienia w częściach, z których każda stanowi oddzielne postępowanie. Pierwszy przetarg (na część 1) przeprowadzony został w 2021 r. W czerwcu 2022 będzie ogłaszane postępowanie na 2 część dachu. Zgodnie z art. 36 PZP ustalenie wartości zamówienia dokonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania (roboty budowlane), z tym że w przypadku zamówień udzielanych w częściach powyższe terminy odnoszą się do wszczęcia pierwszego z postępowań. Czyli nie muszę przy 2 części uaktualniać kosztorysu, tylko bazuje na dokumentacji projektowej, którą posiadam z 2021 r.? 

Art. 36 ust. 2 (źródło) wskazuje, że po ustaleniu wartości zamówienia nastąpiła zmiana okoliczności mających wpływ na dokonane ustalenie, Zamawiający przed wszczęciem postępowania dokonuje zmiany wartości zamówienia. Jeżeli nie zmienia się zakres prac, ale zmieniły się ceny na rynku, to znaczy, że powinnam ustalić wartość zamówienia na chwilę obecną? Kwota przeznaczona na realizacje zamówienia jest już ustalona i nie zmieni jej aktualizacja kosztorysu inwestorskiego.

Nasza odpowiedź: Art. 36 ustawy Pzp (źródło) wskazuje, że ustalenia wartości zamówienia dokonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane, z tym że w przypadku zamówień udzielanych w częściach powyższe terminy odnoszą się do wszczęcia pierwszego z postępowań. Jeżeli po ustaleniu wartości zamówienia nastąpiła zmiana okoliczności mających wpływ na dokonane ustalenie, zamawiający przed wszczęciem postępowania dokonuje zmiany wartości zamówienia.

Założeniem szacowania wartości zamówienia jest jego aktualność, a zatem w sytuacji, kiedy okoliczność zwyżki cen jest oczywista i powszechnie znana, to należy zaktualizować wartość zamówienia przed wszczęciem postępowania na kolejną część.

Konsekwencją tego podejścia jest aktualizacja kosztorysu przez projektanta.


Przegapiłeś TYDZIEŃ Z PLANOWANIEM I WNIOSKAMI? Nic nie szkodzi! Dostęp do nagrań szkoleń i materiałów uzyskasz pod linkiem 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj