
Wasze pytanie: Czy w postępowaniu w trybie podstawowym na usługę najmu sprzętu geodezyjnego mamy obowiązek zgodnie z art.246 zastosować kryterium ceny o wadze nieprzekraczającej 60% czy przy szczegółowym opisie wynajmowanego sprzętu możemy zastosować kryterium ceny 100%?
Nasza odpowiedź:
Ustawa nie definiuje wymogu stosowania zakazu stosowania kryterium ceny jako jedynego kryterium oceny ofert albo jako kryterium o wadze przekraczającej 60% czy możliwości odstąpienia od tego wymogu w odniesieniu do konkretnego rodzaju przedmiotu zamówienia (np. wskazanych kategorii dostaw, usług lub robót budowlanych).
Ustawa przewiduje możliwość odstąpienia od tego zakazu, jeżeli zamawiający (jednostka sektora finansów publicznych lub państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej lub związki tych podmiotów), opisując przedmiot zamówienia, określa wymagania jakościowe, które odnoszą się do co najmniej głównych elementów tego opisu.
Tak więc należy sprecyzować, poprzez wskazanie konkretnych cech, parametrów, wyznaczników – precyzyjnie i jednoznacznie, określony poziom jakości zamówienia wyznaczony przez zamawiającego, w sposób bezwzględny i weryfikowany metodą nie budząca wątpliwości, aby móc odstąpić od wskazanego nakazu wynikającego z art. 246 ustawy (źródło).
A zatem, aby móc zastosować kryterium ceny o wadze 100% należy ustalić szczegółowe wymagania dotyczące realizacji usługi na określonym poziomie jakościowym, bez jakichkolwiek wątpliwości co do wymagań zamawiającego w tym zakresie. Wymagania jakościowe powinny określać standardy wykonania usługi w taki sposób, aby każdy wykonawca miał ten sam punkt odniesienia do wyceny oferty.
Komentarz UZP:
„A zatem zamawiającym publicznym wolno jest zawsze oprzeć wybór najkorzystniejszej oferty na kryterium kosztu bez względu na wagę, jaka będzie przypisana temu kryterium. Ograniczenie w zakresie stosowania kryterium ceny nie będzie jednak miało zastosowania w sytuacjach, gdy zamawiający określi w opisie przedmiotu zamówienia wymagania jakościowe odnoszące się do co najmniej głównych elementów składających się na przedmiot zamówienia.”
A jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda proces publikacji przetargu na platformazakupowa.pl, obejrzyj odcinek na naszym kanale YouTube PRZETARGowa! 👇
