Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychDOŚWIADCZENIE wykonawcy - czy może stanowić KRYTERIUM OCENY ofert?

DOŚWIADCZENIE wykonawcy – czy może stanowić KRYTERIUM OCENY ofert?

Czy można zastosować jako kryterium 60% cena oraz 40% doświadczenie Wykonawcy w realizacji usług tożsamych z przedmiotem zamówienia?

Jeśli chodzi o kryteria oceny ofert, to odpowiedzi na zadane pytanie należy szukać w art. 241 ustawy Pzp (źródło).

Ust. 1 art. 241 ustawy Pzp stanowi, że kryteria oceny ofert muszą być związane z przedmiotem zamówienia. Po drugie ust. 3 art. 241 Pzp określa, że kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy, w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej lub finansowej.

Możliwe jest ustalanie kryteriów dotyczących organizacji, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia, ale w odniesieniu do osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, i tylko wówczas, jeżeli mogą one mieć znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia. Kryteria dotyczące organizacji, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia mogą być formułowane wyłącznie wówczas, jeżeli cechy osobiste tych osób mogą mieć znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia.

Doświadczenie wykonawcy

Doświadczenie Wykonawcy w realizacji usług tożsamych z przedmiotem zamówienia należy do katalogu zdolności będących właściwościami wykonawcy, a zatem w przypadku postawionym w pytaniu doświadczenie wykonawcy nie może stanowić kryterium oceny ofert. Może to być warunek udziału w postępowaniu.

Każdorazowo, gdy kwalifikacje zatrudnionego personelu mają wpływ na poziom realizacji zamówienia, zamawiający ma możliwość zastosowania jako kryterium oceny ofert kryterium organizacji, kwalifikacji i doświadczenia personelu wyznaczonego do realizacji danego zamówienia, gdy może mieć to wpływ na jakość wykonania zamówienia.

A zatem przewidziana w art. 242 ust. 2 pkt 5 Pzp możliwość zastosowania kryterium oceny ofert odnoszącego się do organizacji, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, jeżeli mogą one mieć znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia, ma charakter przedmiotowy, odnoszący się do jakości usługi oferowanej przez wykonawcę i nie narusza ogólnej zasady dotyczącej zakazu odnoszenia kryteriów oceny ofert do właściwości wykonawcy.

Kryterium oceny

Każdorazowo ocena czy dane doświadczenie osób zaangażowanych w wykonanie zamówienia ma wpływ na  jego jakość i należy do zamawiającego. Kryterium oceny ofert w zakresie doświadczenia sprawdza się np. w przypadku zamówień na usługi intelektualne, takie jak usługi doradcze lub architektoniczne

Za kryterium dozwolone ustawodawca uznał doświadczenie i kwalifikacje osób wskazanych do wykonania zamówienia. Zastrzeżenie, że możliwe jest to wyłącznie w sytuacji, w której wpływają one na jakość wykonania zamówienia, nie wydaje się konieczne. W zasadzie w każdym zamówieniu występuje element pracy ludzkiej (bądź w świadczeniu głównym, bądź w świadczeniu akcesoryjnym – np. gwarancji lub transporcie). Kompetencje osób nie będą miały wpływu na jakość świadczenia jedynie w najprostszych zamówieniach, np. sprzedaży rzeczy, której nie towarzyszy żadna czynność obciążająca sprzedawcę (dostawa, gwarancja, montaż itp.)

W. Dzierżanowski [w:] „Prawo zamówień publicznych. Komentarz”, W. Dzierżanowski i in., WKP 2021

Więcej wiedzy uzyskasz na naszych BEZPŁATNYCH WYDARZENIACH! Możesz tam również zadać pytania. Zapraszamy! ZAPISY poniżej! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj