
10 listopada 2022 r. weszła w życie Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2185 źródło).
Do postępowań wszczętych od tego dnia zamawiający stosuje klauzule waloryzacyjne dla umowy, której przedmiotem są roboty budowlane, dostawy lub usługi, zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy.
Umowa musi zawierać postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.
4 wskazówki, jak w praktyce sformułować określone w art. 439 klauzule:
- To nie jest waloryzacja na wyjątkowe sytuacje;
- Powinna uwzględniać podział ryzyka makroekonomicznego stron umowy;
- Forma jednoznacznych i jasnych postanowień, w postaci np. algorytmu zmiany – bez negocjacji z wykonawcą i składania przez niego wniosków (zmiana może nie wymagać aneksu do umowy, a przedstawienia np. wraz z fakturą aktualnego wskaźnika wraz z wyliczeniem wartości na fakturze);
- Podstawą algorytmu zmiany może być np. wskaźnik inflacji lub wskaźniki GUS.
Aby dowiedzieć się więcej o waloryzacji i zmianach w waloryzacji umów, koniecznie obejrzyj nasze szkolenie, dostępne po zalogowaniu lub rejestracji na przetargOS w wersji bezpłatnej 👇
