
Wybór trybu albo procedury udzielenia zamówienia stanowi jedną z kluczowych decyzji, która pociąga za sobą szereg konsekwencji, zarówno na etapie przygotowania, jak i przeprowadzenia postępowania.
Decyzja ta wpływa bowiem bezpośrednio na obowiązki zamawiającego w ramach wybranego trybu lub procedury, a także na czas przeprowadzenia postępowania. Determinuje ona również krąg wykonawców zainteresowanych uzyskaniem danego zamówienia, który jest najszerszy w przypadku wyboru trybu poprzedzonego publikacją ogłoszenia o zamówieniu w oficjalnym publikatorze.
W planie postępowań zamawiający wskazuje tryb albo procedurę udzielania zamówień dla zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne spośród następującej listy:
(1) tryb podstawowy – bez negocjacji (art. 275 pkt 1 ustawy) (źródło);
(2) tryb podstawowy – negocjacje fakultatywne (art. 275 pkt 2 ustawy) (źródło);
(3) tryb podstawowy – negocjacje obligatoryjne (art. 275 pkt 3 ustawy) (źródło);
(4) partnerstwo innowacyjne;
(5) negocjacje bez ogłoszenia;
(6) zamówienie z wolnej ręki;
(7) umowa ramowa.
Z kolei dla postępowań o wartości równej lub przekraczającej progi unijne zamawiający wskazuje tryb albo procedurę udzielenia zamówień spośród następującej listy:
1) przetarg nieograniczony;
2) przetarg ograniczony;
3) negocjacje z ogłoszeniem;
4) dialog konkurencyjny;
5) partnerstwo innowacyjne;
6) negocjacje bez ogłoszenia;
7) zamówienie z wolnej ręki;
8) umowa ramowa;
9) dynamiczny system zakupów.
Warto w tym miejscu wskazać, że przy wyborze postępowania zamawiający musi wskazać konkretną podstawę prawną trybu albo procedury planowanego postępowania.
Źródło: TUTAJ.
Przegapiłeś TYDZIEŃ Z PLANOWANIEM I WNIOSKAMI? Nic nie szkodzi! Dostęp do nagrań szkoleń i materiałów uzyskasz pod linkiem 👇
