
W opublikowanym planie postępowań Zamawiający wskazuje orientacyjną wartość zamówienia.
Orientacyjna wartość zamówienia służy poinformowaniu potencjalnych wykonawców, w jakich przedziałach cenowych znajduje się planowane zamówienie oraz determinuje określenie trybu postępowania.
TOP 4, co trzeba wiedzieć o orientacyjnej wartości zamówienia w planie postępowań:
- jest to jedynie przypuszczalna wartość planowanych robót budowlanych, dostaw lub usług – ponieważ jest to wartość ustalana w momencie sporządzania planu,
- do jej ustalenia zamawiający może wykorzystać informacje dotyczące podobnych zamówień udzielonych w latach ubiegłych czy też uzyskane wskutek rozeznania rynku.
- orientacyjna wartość zamówienia nie musi być wartością identyczną z wartością szacunkową zamówienia, o której mowa w art. 28 ustawy Pzp (źródło), którą to zamawiający ma obowiązek oszacować z należytą starannością przed wszczęciem postępowania, kiedy to już dokładnie wie jakiego zamówienia będzie udzielać, jaka będzie jego wielkość i zakres.
- orientacyjną wartość zamówienia to kwota netto (bez podatku od towarów i usług)
Plan postępowań ma m.in funkcję informacyjną dla potencjalnych wykonawców o planowanych w danym roku postępowaniach. Aby plan postępowań o udzielenie zamówień spełniał swoją funkcję musi być na bieżąco aktualizowany. Więcej o aktualizacji planu przeczytasz na PRZETARGowa.pl w artykule: Aktualizacja planu postępowań – wątpliwości i interpretacje – KLIKNIJ, aby przejść.
Przegapiłeś TYDZIEŃ Z PLANOWANIEM I WNIOSKAMI? Nic nie szkodzi! Dostęp do nagrań szkoleń i materiałów uzyskasz pod linkiem 👇
