Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychTermin na ZWROT WADIUM w przypadku UNIEWAŻNIENIA postępowania

Termin na ZWROT WADIUM w przypadku UNIEWAŻNIENIA postępowania

Jaki jest termin na zwrot wadium przy unieważnieniu postępowania?

Wasze pytanie: Art. 98 (źródło) stanowi, że zamawiający zwraca wadium w terminie 7 dni. Przy unieważnieniu postępowania wadium zwraca się po terminie na wniesienie odwołania (5 dni), czyli na zwrot wadium zostaje mi tylko dwa dni? Czy 7 dni należy liczyć od upływu terminu na wniesienie odwołania?

Nasza odpowiedź: Na przykładzie postępowania krajowego: po podjęciu decyzji o unieważnieniu postępowania zamawiający najpierw zawiadamia o tym równocześnie wszystkich wykonawców, a następnie musi upłynąć odpowiednio 5 dni (gdy informacja o unieważnieniu postępowania została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej) lub 10 dni (gdy informacja o unieważnieniu postępowania została przekazana w inny sposób) przysługujących na wniesienie odwołania (art. 515 ust. 1 pkt 1 Pzp (źródło)). 

Pamiętaj, że terminy prosto i szybko obliczysz z osobistym asystentem postępowańasystentOS.pl 👇

Dopiero gdy w tym terminie nie wpłynie odwołanie, zamawiający niezwłocznie (nie później niż w terminie 7 dni) zwraca wadium. Jeżeli zaś w terminie odpowiednio 5 lub 10 dni przysługujących na wniesienie odwołania zostanie wniesione odwołanie od czynności unieważnienia postępowania, zamawiający zwraca niezwłocznie wadium, gdy to odwołanie zostało rozstrzygnięte. 

Chodzi oczywiście o takie rozstrzygnięcie odwołania, które nie podważa czynności unieważnienia postępowania.


Pamiętaj, że wysokość wadium szybko i bezpłatnie obliczysz z osobistym asystentem postępowańasystentOS.pl 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj