
Tłumaczenie – forma złożenia dokumentu
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, określa formę i postać dokumentów składanych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wskazuje w § 15, że:
“Podmiotowe środki dowodowe oraz inne dokumenty lub oświadczenia, o których mowa w rozporządzeniu, składa się w formie elektronicznej, w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, w formie pisemnej lub w formie dokumentowej, w zakresie i w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 70 ustawy.”
Czym jest zatem forma dokumentowa? Przeczytaj w news: PRZEJDŹ.
Jakich dokumentów może dotyczyć forma dokumentowa?
Jednym z dokumentów wymienionych w w/w rozporządzeniu jest tłumaczenie.
Zgodnie z § 14. w przypadku wskazania przez wykonawcę dostępności podmiotowych środków dowodowych lub dokumentów, o których mowa w § 13 ust. 1, pod określonymi adresami internetowymi ogólnodostępnych i bezpłatnych baz danych, zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia tłumaczenia na język polski pobranych samodzielnie przez zamawiającego podmiotowych środków dowodowych lub dokumentów.
Tłumaczenie znajduje również miejsce w Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie, gdzie w § 5. czytamy:
“Podmiotowe środki dowodowe, przedmiotowe środki dowodowe oraz inne dokumenty lub oświadczenia, sporządzone w języku obcym przekazuje się wraz z tłumaczeniem na język polski. Tłumaczenie nie jest wymagane, jeżeli zamawiający wyraził zgodę, w przypadkach, o których mowa w art. 20 ust. 3 ustawy”.
Dla tłumaczenia nie została wskazana ani w ustawie Pzp, ani w aktach wykonawczych do ustawy szczególna, zastrzeżona forma złożenia tego dokumentu. A zatem tłumaczenie składane wraz z dokumentami źródłowymi sporządzonymi w języku obcym może zostać złożone również w postaci dokumentowej, o jakiej mowa w art. 77.2 ustawy Kodeks cywilny.
PRZEGAPIŁEŚ Święto Zamówień Publiczych – POZAP? Szkoda, że Cię nie było! OBEJRZYJ retransmisję pierwszego dnia! 👇 A następnym razem koniecznie pamiętaj, by świętować z nami! 😉
