
Czy zabezpieczenie należytego wykonania umowy może zostać złożone w formie gwarancji ubezpieczeniowej przez każdego współkonsorcjanta osobno, dając łączną sumę gwarancji?
Który z konsorcjantów wnosi zabezpieczenia należytego wykonania zamówienia?
Zgodnie z art. 450 ust. 1 ustawy Pzp (źródło), zabezpieczenie może być wniesione według wyboru wykonawcy w jednej lub w kilku formach. Żądanie, aby zabezpieczenie to miało postać jednego dokumentu od jednego gwaranta, uznaje się za naruszenie art. 450 ust. 1 ustawy pzp.
Art. 445 ust. 1 ustawy stanowi, że wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Warto w tym miejscu przytoczyć stanowisko Prezesa UZP, co prawda wydane w poprzednim stanie prawnym, jednak nadal aktualne.
Prezes UZP w jednej z kontroli podał, że jest teoretycznie możliwa sytuacja, w której w przypadku, gdy w skład konsorcjum wchodzi trzech wykonawców, każdy z nich wniesie gwarancję bankową bądź ubezpieczeniową. Bądź jedno z poręczeń wskazanych w art. 148 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, tytułem zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Wówczas fizycznie będą występować trzy dokumenty (w jednej bądź różnych formach), ponieważ art. 148 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych zezwala wykonawcy na wybór jednej lub kilku form zabezpieczenia. Istotne przy tym jest, aby z treści tych dokumentów wynikało, że zabezpieczają to samo zobowiązanie. Jednocześnie zgodnie z art. 141 ustawy Prawo zamówień publicznych wnosząc zabezpieczenie w częściach, wykonawcy ci odpowiadają solidarnie, a zatem od każdego z nich zamawiający może dochodzić zabezpieczenia w całości.
PRZEGAPIŁEŚ Święto Zamówień Publiczych – POZAP? Szkoda, że Cię nie było! OBEJRZYJ retransmisję pierwszego dnia! 👇 A następnym razem koniecznie pamiętaj, by świętować z nami! 😉
