
Szacowanie wartości zamówienia – jednorodne usługi
Zasada podobieństwa nie dotyczy usług, o których mowa w art. 30 ustawy Pzp (źródło). Takie stwierdzenie znajduje się w komentarzu do ustawy Pzp (str. 200) – link.
Przepisy ustawy Pzp i dyrektywy klasycznej nie nakazują łącznego szacowania podobnych usług. Ustalając wartość zamówienia na usługi, zamawiający odnosi się do konkretnej usługi, którą zamierza nabyć. W przypadku usług łącznemu szacowaniu podlegać będą zatem jednorodne usługi, jeśli zostały lub powinny zostać przewidziane przez zamawiającego. Dodać należy, że w przepisach ustawy Pzp nie występuje pojęcie „jednorodnych usług”.
W uzasadnieniu do projektu ustawy (druk 3624) stwierdzono, że:
„Podkreślić należy, że reguła podobieństwa nie dotyczy np. usług. Obowiązek łącznego szacowania dotyczyć będzie zatem takiej samej usługi (takich samych jednorodnych usług) pod warunkiem, że są one możliwe do przewidzenia. Co do zasady, ustawa nie nakazuje łącznego szacowania wartości (jednorodnej) usługi z wartością innej usługi o podobnym przeznaczeniu.”
Przegapiłeś TYDZIEŃ Z NIUANSAMI PZP? Nic nie szkodzi! Dostęp do nagrań szkoleń i materiałów uzyskasz BEZPŁATNIE pod linkiem 👇
