Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychUdostępnienie POTENCJAŁU finansowego

Udostępnienie POTENCJAŁU finansowego

Konsorcjum – jasnym jest, że konsorcjant udostępniający doświadczenie tj., referencje – musi wykonać finalnie zamówienie w części, w której wykazuje doświadczenie. A co jeśli jeden konsorcjant wykazuje doświadczenie, a drugi udostępnia potencjał finansowy do przetargu, czyli zdolność kredytową?

Podmiot, który udostępnia potencjał finansowy, nie musi brać udziału w realizacji zamówienia. Obowiązek taki materializuje się, gdy podmiot trzeci udostępnia zasoby w zakresie warunku dotyczącego wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia.

Natomiast zgodnie z art. 120 ustawy Pzp podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, odpowiada solidarnie z wykonawcą, który polega na jego sytuacji finansowej lub ekonomicznej, za szkodę poniesioną przez zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba że za nieudostępnienie zasobów podmiot ten nie ponosi winy.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera: KLIKNIJ.

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!