Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychBŁĘDNY PODPIS elektroniczny NOTARIUSZA na ofercie

BŁĘDNY PODPIS elektroniczny NOTARIUSZA na ofercie

Trafił do nas, po raz kolejny, dokument opatrzony podpisem wydanym przez… Ministerstwo Sprawiedliwości (MS). Podpis ten służy do kontaktów pomiędzy MS i Notariuszami np. do składania wniosków wieczystoksięgowych. Gwarantuje on również dostęp do ksiąg wieczystych.

Nie jest to jednak podpis kwalifikowany. W związku z tym notarialny podpis na dokumencie składanym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie może być złożony certyfikatem MS, tylko certyfikatem kwalifikowanym. 

Ciekawostką jest to, że firma, która budowała witrynę Centrum Certyfikacji Ministerstwa Sprawiedliwości do 2008r. nie była w stanie wskazać kompetentnej osoby pamiętającej ten projekt. 

Kolejną ciekawostką jest Polityka Certyfikacji Centrum Certyfikacji Ministerstwa Sprawiedliwości. Polityka certyfikacji jest najważniejszym i podstawowym dokumentem dla jednostki wydającej certyfikaty kwalifikowane.  W przypadku KIRu liczy ona 81 stron. W przypadku Asseco 162 strony

Na stronach MS przeczytamy, że:

Centrum Certyfikacji Ministerstwa Sprawiedliwości świadczy usługi certyfikacji certyfikatów klucza publicznego dla pracowników i systemów informatycznych © Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wykaz dostawców podpisów kwalifikowanych znajdziecie na www.nccert.pl.  

Europejska wyszukiwarka usług zaufania

Ponadto, jeżeli macie wątpliwość jak sprawdzić, czy podpis jest kwalifikowany, proponuje skorzystać z europejskiej wyszukiwarki usług zaufania: eSignature.

Wynik który uzyskaliśmy weryfikując wspomniany plik:

“Results (0)” wskazuje, że w pliku nie wykryto certyfikatów kwalifikowanych – zgodnych z eIDAS. 

Podobnie lekarze posiadają podpis wydawany przez ZUS. Ponownie służy on do komunikacji lekarza z ZUS np. wystawianie zwolnień lekarskich. Złożenie oferty w postępowaniu opatrzonym certyfikatem wydanym przez ZUS, jest również błędem. Nie jest to podpis kwalifikowany.

Reasumując: notariusze, lekarze i wszelkie inne zawody, które mają do czynienia z niszowymi branżowymi podpisami elektronicznymi, zwracajcie uwagę na to, który certyfikat wykorzystujecie. A jak macie wątpliwości czy wszystko poszło prawidłowo, weryfikujcie pliki przed wysłaniem do klienta.

Aby dowiedzieć się więcej i uporządkować swoją wiedzę o podpisach elektronicznych w zamówieniach publicznych, koniecznie obejrzyj nasze filmy na kanale PRZETARGowa 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj