Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Co to jest SPAM?

Czym jest SPAM?

SPAM to wszelkiego rodzaju niechciane informacje, reklamy, maile, SMS, czy wiadomości w mediach społecznościowych

Nazwa tego zjawiska pochodzi ze skeczu Monthy Pytona poświęconego mielonce (ang. spam), reklamowanej w niezwykle natarczywy sposób. Obecnie większość operatorów systemów poczty elektronicznej ale również telefonii komórkowej wprowadziło filtry antyspamowe, aby chronić swoich użytkowników oraz klientów przed tym zjawiskiem.

SPAM nie jest jedynie uciążliwością zapychającą nasze skrzynki e-mailowe czy SMS. Niesie on za sobą szereg niebezpieczeństw oraz negatywnych skutków. Oszuści oraz cyberprzestępcy wykorzystują SPAM podczas wszelkiego rodzaju prób wyłudzeń, czyli phishingu, np. na spadek, na wygraną na loterii czy na kuriera. Mają oni nadzieję, że część nieświadomych użytkowników Internetu, kliknie w podesłany link i oszust wyłudzi od nich różnego rodzaju dane lub pieniądze. SPAM jest szkodliwy z różnych powodów np.: spowalnia działanie serwerów, blokuje miejsce na dyskach twardych, narusza prywatność użytkowników czy utrudnia obsługę „normalnej” poczty.

Poniżej przykładowe ataki SPAMOWE metodą na kuriera:

DOWIEDZ się WIĘCEJ! ZOBACZ odcinek: Cyberbezpieczeństwo w PRZETARGACH. Zabezpiecz ZAMÓWIENIA publiczne! i subskrybuj kanał PRZETARGowa na YouTube! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Eryk Brodnicki

    EMBA, Prezes zarządu Centrum Audytu Bezpieczeństwa Sp. z o.o., wieloletni Inspektor Ochrony Danych w sektorze publicznym i branży prywatnej, ekspert Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej, członek stowarzyszenia ACFE Polska #183, audytor wiodący SZBI wg ISO 27001 i Approved Whistleblowing Compliance Officer. Jest autorem kilkunastu publikacji i prelegentem na wielu wydarzeniach o charakterze krajowym i międzynarodowym.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj