Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychCo w przypadku gdy wykonawca UCHYLI SIĘ od podpisania UMOWY?

Co w przypadku gdy wykonawca UCHYLI SIĘ od podpisania UMOWY?

Jeśli wykonawca w przetargu nieograniczonym z podziałem na części po wyborze ofert najkorzystniejszych odmawia podpisania umowy w zakresie jednej z części (zaoferowany przez niego produkt jest aktualnie niedostępny), to co Zamawiający może w tej sytuacji zrobić?

Jeśli wykonawca, którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy, to Zamawiający może dokonać ponownego badania i oceny ofert, spośród ofert pozostałych w postępowaniu. Następnie wybrać ofertę najkorzystniejszą lub unieważnić postępowanie, o czym mówi art. 263 ustawy Pzp (źródło).

Oznacza to, że zamawiający ma dowolność w podejmowaniu działań. Może postępowanie unieważnić na podst. art. 255 pkt 7 ustawy Pzp (źródło), jeśli nie chce wybierać kolejnej oferty, lub zdecydować się na dokonanie ponownego badania i oceny ofert. Utworzyć ranking ofert, nie uwzględniając w rankingu oferty wykonawcy pierwotnie wybranego, który uchylił się od zawarcia umowy. Następnie wezwać wykonawcę, który w wyniku powtórzonych czynności uplasował się na pierwszym miejscu, do złożenia podmiotowych środków dowodowych, o ile były wymagane, a następnie dokonać wyboru jego oferty.

Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj