Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychCo zrobić w sytuacji, gdy Wykonawca UCHYLA SIĘ od zawarcia UMOWY?

Co zrobić w sytuacji, gdy Wykonawca UCHYLA SIĘ od zawarcia UMOWY?

Wykonawca w przetargu nieograniczonym z podziałem na części, po wyborze ofert najkorzystniejszych odmówił podpisania umowy w zakresie jednej z części. Zaoferowany przez Wykonawcę produkt jest już niedostępny. Co Zamawiający może w tej sytuacji zrobić?

W przypadku, gdy wybrany wykonawca uchyla się od zawarcia umowy, to Zamawiający ma dwie drogi.

Dokonać ponownego badania i oceny ofert, spośród ofert pozostałych w postępowaniu oraz wybrać ofertę najkorzystniejszą. Unieważnić postępowanie. O tych dwóch możliwościach mówi art. 263 ustawy Pzp. 

Oznacza to, że zamawiający ma dowolność w podejmowaniu działań. Może unieważnić postępowanie na podst. art. 255 pkt 7 ustawy Pzp, jeśli nie chce wybierać kolejnej oferty. Może jednak zdecydować się na dokonanie ponownego badania i oceny ofert. Należy stworzyć ranking ofert, nie uwzględniając w rankingu oferty wykonawcy pierwotnie wybranego, który uchylił się od zawarcia umowy. Następnie wezwać wykonawcę, który w wyniku powtórzonych czynności uplasował się na pierwszym miejscu, do złożenia podmiotowych środków dowodowych, o ile były wymagane, a następnie dokonać wyboru jego oferty.

Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj