Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychCzy można używać NAZW WŁASNYCH w postępowaniach PONIŻEJ PROGU?

Czy można używać NAZW WŁASNYCH w postępowaniach PONIŻEJ PROGU?

Czy prowadząc postępowanie do 130.000.00 jako zapytanie ofertowe, w opisie przedmiotu zamówienia można używać nazw własnych firm (producenta)?

Zgodnie z art. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (źródło) przepisy ustawy stosuje się do udzielania zamówień klasycznych oraz organizowania konkursów, których wartość jest równa lub przekracza kwotę 130.000,00 zł, przez zamawiających publicznych. Co to oznacza dla stosowania nazw własnych w takich zakupach?

Oznacza to, że kryterium wyłączenia zamówienia spod konieczności stosowania ustawy jest kryterium kwotowe. W zakresie opisu przedmiotu zamówienia zamawiający nie ma obowiązku opisywania przedmiotu zamówienia zgodnie z art. 99 ust. 4 ustawy Pzp, jak i innych przepisów. 

Warto jednak pamiętać, że wydatkując środki publiczne, zamawiającego obowiązują inne przepisy, w szczególności ustawa o finansach publicznych, m.in.  art. 44 ust. 3 (źródło), który nakazuje, aby wydatki publiczne były dokonywane w sposób celowy i oszczędny. Z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów i optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. Zamawiający powinien mieć zawsze na uwadze, niezależnie od kwoty wydatkowanych środków publicznych, zasady uczciwej konkurencji, przejrzystości i równego traktowania wykonawców.

Nie można stwierdzić jednoznacznie, że zamawiający naruszy przepisy ustawy Pzp poprzez użycie w opisie przedmiotu zamówienia nazwy własnej konkretnego przedmiotu zamówienia, czy producenta. Należy jednak w takiej sytuacji mieć na uwadze, że można przez taki opis narazić się na zarzut prowadzenia postępowania, które nie uwzględnia zasad wskazanych w ustawie o finansach publicznych

Jeśli interesuje Cię temat ustawy Pzp, to polecamy Ci nasz wpis, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania Zamawiających.

A jeśli chcesz w prosty i logiczny sposób przeprowadzać zakupy regulaminowe, sprawdź tarczę Open Nexus i poznaj nowe oblicze zakupów! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj