Czy prowadząc postępowanie do 130.000.00 jako zapytanie ofertowe, w opisie przedmiotu zamówienia można używać nazw własnych firm (producenta)?
Zgodnie z art. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (źródło) przepisy ustawy stosuje się do udzielania zamówień klasycznych oraz organizowania konkursów, których wartość jest równa lub przekracza kwotę 130.000,00 zł, przez zamawiających publicznych. Co to oznacza dla stosowania nazw własnych w takich zakupach?
Oznacza to, że kryterium wyłączenia zamówienia spod konieczności stosowania ustawy jest kryterium kwotowe. W zakresie opisu przedmiotu zamówienia zamawiający nie ma obowiązku opisywania przedmiotu zamówienia zgodnie z art. 99 ust. 4 ustawy Pzp, jak i innych przepisów.
Warto jednak pamiętać, że wydatkując środki publiczne, zamawiającego obowiązują inne przepisy, w szczególności ustawa o finansach publicznych, m.in. art. 44 ust. 3 (źródło), który nakazuje, aby wydatki publiczne były dokonywane w sposób celowy i oszczędny. Z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów i optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. Zamawiający powinien mieć zawsze na uwadze, niezależnie od kwoty wydatkowanych środków publicznych, zasady uczciwej konkurencji, przejrzystości i równego traktowania wykonawców.
Nie można stwierdzić jednoznacznie, że zamawiający naruszy przepisy ustawy Pzp poprzez użycie w opisie przedmiotu zamówienia nazwy własnej konkretnego przedmiotu zamówienia, czy producenta. Należy jednak w takiej sytuacji mieć na uwadze, że można przez taki opis narazić się na zarzut prowadzenia postępowania, które nie uwzględnia zasad wskazanych w ustawie o finansach publicznych.
Jeśli interesuje Cię temat ustawy Pzp, to polecamy Ci nasz wpis, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania Zamawiających.
A jeśli chcesz w prosty i logiczny sposób przeprowadzać zakupy regulaminowe, sprawdź tarczę Open Nexus i poznaj nowe oblicze zakupów! 👇