Czy PROTOKÓŁ postępowania jest DOKUMENTEM zamówienia?
Protokół z postępowania jest dokumentem dostępnym dla Wykonawcy od terminu wszczęcia postępowania. Czy zatem protokół jest dokumentem zamówienia zgodnie z definicją art. 7 pkt 3 ustawy?
Art. 7 pkt 3 ustawy Pzp (źródło) wskazuje jak należy rozumieć definicję dokumentów zamówienia – są to dokumenty sporządzone przez zamawiającego lub dokumenty, do których zamawiający odwołuje się, inne niż ogłoszenie, służące do określenia lub opisania warunków zamówienia, w tym specyfikacja warunków zamówienia oraz opis potrzeb i wymagań.
Już z samej definicji można wywieść, że ustawodawca dokumentami zamówienia nazywa (poza ogłoszeniem) wszystkie dokumenty mające na celu określenie wymagań, warunków, opisu przedmiotu zamówienia, opisu realizacji zamówienia, które są kluczowe dla jego wykonania.
Szerzej o tym, jak należy interpretować to pojęcie, można przeczytać w komentarzu do Prawa zamówień publicznych UZP str. 64:
Co jest kluczowe, w komentarzu podkreśla się, że:
Biorąc powyższe pod uwagę, trudno uznać, że protokół postępowania, który jest dokumentem sporządzanym przez zamawiającego mającym na celu potwierdzenie przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, stanowi dokument zamówienia zgodnie z definicją art. 7 pkt 3 PZP (źródło).
A jeśli jeszcze nie generujesz protokołu postępowania na 2 kliknięcia, tak jak 130 jednostek, koniecznie sprawdź generator dokumentów od openNexus!
Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl
Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.