Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychCzy w ramach NEGOCJACJI zamawiający może ŻĄDAĆ KOSZTORYSU od wykonawcy?

Czy w ramach NEGOCJACJI zamawiający może ŻĄDAĆ KOSZTORYSU od wykonawcy?

Czy podczas negocjacji można wezwać wykonawcę do złożenia kosztorysu z uwzględnieniem (R,M,S)? Zamawiający chce sprawdzić dlaczego otrzymał taką wysoką cenę w pierwotnej ofercie od wykonawcy.

Na podstawie art. 275 ust 2 ustawy Pzp (źródło) Zamawiający może prowadzić negocjacje w celu ulepszenia treści ofert, które podlegają ocenie w ramach kryteriów oceny ofert, o ile przewidział taką możliwość. Z kolei po zakończeniu negocjacji zamawiający zaprasza wykonawców do składania ofert dodatkowych.

W toku prowadzonych negocjacji strony negocjują te kryteria, które zostały wskazane w SWZ. Negocjacje mają więc służyć ulepszeniu treści ofert w oparciu o zastosowane kryteria i tylko takie zastrzeżenie sformułował ustawodawca w przepisach.

Ulepszenie w kontekście ceny oferty może oznaczać jej obniżenie, a więc negocjacje cenowe mogą stanowić próbę zmiany ceny, w szczególności kiedy oferta pierwotna jest znacząco wyższa aniżeli kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia.

Zamawiający w toku negocjacji nie jest uprawniony na podstawie żadnego przepisu ustawy do żądania dodatkowych dokumentów, których nie żądał w SWZ.

Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj