Od jakiej daty liczyć zgodnie z ustawą 5 dni, po których można zawrzeć umowę. Czy wystarczy odliczyć 5 dni od momentu „daty odczytania wiadomości” przez ostatniego z Wykonawców?
Analizę należy rozpocząć od lektury art. 308 ust. 2 ustawy Pzp (źródło), zgodnie z którym czytamy:
Kluczowe jest tutaj rozstrzygnięcie, co ustawodawca rozumie pod pojęciem “przesłanie”. Chodzi o moment faktycznego nadania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, a nie jego doręczenia drugiej stronie.
W dobie elektronizacji postępowań o zamówienie publiczne komunikat o wyborze oferty najkorzystniejszej jest wysyłany przez platformę elektroniczną w tym samym momencie i przy właściwie działającym systemie wszyscy wykonawcy mają możliwość zapoznania się z tą informacją w zasadzie w tym samym momencie. Podejście, w którym nie ma znaczenia moment „zaznajomienia się” przez wykonawców z treścią pisma, wydaje się słuszne. Pozwala bowiem w tożsamy i zobiektywizowany sposób liczyć termin do wniesienia odwołania przez wszystkich wykonawców od tej samej czynności.
Taki tok rozumowania potwierdza też stanowisko samego UZP, co prawda odnoszące się jeszcze do poprzedniej ustawy pzp, gdzie wskazane jest, że:
W dobie elektronizacji zamówień publicznych stanowisko to wydaje się być jeszcze bardziej aktualne.
Zatem podsumowując, termin 5 dni okresu „standstill” liczymy od następnego dnia po przesłaniu wykonawcom i zamieszczeniu na stronie prowadzonego postępowania informacji o czynności wyboru oferty. Po upływie 5 pełnych dni (w których może wpłynąć odwołanie), a więc w 6 dniu możliwe jest zawarcie umowy.
Pamiętaj, że terminy prosto i szybko obliczysz z osobistym asystentem postępowań – asystentOS.pl 👇