Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychJaki PODPIS na OFERCIE w postępowaniu poniżej 130.000 zł? Czy dozwolony jest...

Jaki PODPIS na OFERCIE w postępowaniu poniżej 130.000 zł? Czy dozwolony jest skan?

Czy w przypadku zamówień poniżej 130.000 zł, do których nie stosuje się PZP, zamawiający może dopuścić składanie oferty w formie skanu?

W przypadku zamówień poniżej 130.000 zł, do których nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP), zamawiający może dopuścić składanie oferty w formie skanu.

Co do zasady zgodnie z przepisami ustawy PZP oferty składane są w formie elektronicznej lub postaci elektronicznej podpisane podpisem zaufanym, lub osobistym.

Zapamiętaj! Forma elektroniczna = postać elektroniczna + kwalifikowany podpis elektroniczny

W przypadku zamówień poniżej 130.000 zł, do których nie stosuje się przepisów ustawy PZP, zamawiający ma większą swobodę w ustalaniu wymagań dotyczących formy składania ofert. Zamawiający określa zatem, czy wymaga podpisania ofert, czy nie, jakiego rodzaju wymaga podpisy, czy dopuszcza skan podpisanej uprzednio odręcznym podpisem oferty. A zatem w tym względzie zamawiający ma absolutną dowolność kształtowania wymagań w zależności od tego co jest dla niego praktyczne i wygodne.

Jednakże, w każdym przypadku, wymagania dotyczące składania ofert powinny być określone w sposób jasny i jednoznaczny w dokumentach zamówienia. Zamawiający powinien także zapewnić, że oferty złożone w formie skanu będą spełniały wymagania dotyczące czytelności i kompletności, a także będą zawierały wszystkie wymagane dokumenty i załączniki.

Warto jednak zaznaczyć, że choć dopuszczenie składania ofert w formie skanu jest dozwolone w przypadku zamówień poniżej 130.000 zł, to w praktyce wiele zamawiających może wymagać składania ofert w innej formie, np. w formie papierowej lub elektronicznej podpisanej podpisem kwalifikowanym, lub w postaci elektronicznej podpisanej podpisem osobistym, lub zaufanym. Dlatego przed złożeniem oferty należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami zamawiającego w tym zakresie.

Przegapiłeś TYDZIEŃ Z ZAKUPAMI PONIŻEJ PROGU? Nic nie szkodzi! Dostęp do nagrań szkoleń i materiałów uzyskasz BEZPŁATNIE pod linkiem 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj