Kiedy mam do czynienia z ROBOTĄ BUDOWLANĄ, a kiedy z DOSTAWĄ?
Robota budowlana czy dostawa? Oto jest pytanie
Wasze pytania: Jak prawidłowo ustalić rodzaj zamówienia np. na modernizację oświetlenia?
Czy mamy do czynienia z dostawą czy robotą budowlaną, w zakresie jest m.in.: – wykonanie projektu wykonawczego z uzgodnieniami z PGE, – demontaż opraw oświetleniowych i montaż nowych na wysięgnikach i słupach, – budowa linii kablowej w miejsce linii napowietrznej (demontaż słupów i posadowienie nowych na fundamencie prefabrykowanym), – budowa nowych odcinków oświetlenia (słupy oświetleniowe, linie kablowe, szafy oświetleniowe),
Nasza odpowiedź: Jeżeli zamówienie obejmuje równocześnie usługi, dostawy lub roboty budowlane, doudzielenia zamówienia stosuje się przepisy ustawy dotyczące głównego przedmiotu zamówienia.
Analizy wymaga pojęcie głównego przedmiotu zamówienia.
W analizowanym przypadku możemy mieć do czynienia z każdym z powyższych rodzajów zamówienia. Dlatego też należy posłużyć się dyspozycją art. 27 ust. 1 p.z.p. (źródło), według którego w sytuacji, gdy zamówienie obejmuje równocześnie usługi, dostawy lub roboty budowlane, do udzielenia zamówienia stosuje się przepisy ustawy dotyczące głównego przedmiotu zamówienia.
W dokonaniu odpowiedniej kwalifikacji powinien pomóc komentarz Urzędu Zamówień Publicznych. Według komentarza:
Jeżeli jako główny przedmiot zarysowuje się jako dostawa opraw, natomiast pozostały zakres zamówienia obejmujący roboty budowlane w celu ich zamontowania, należałoby uznać za towarzyszący przedmiotowi głównemu. Wydaje się również, że do zamówienia „podejdą” wykonawcy specjalizujący się w dostawach oświetlenia, a nie stricte firma budowlana, która musiałaby skorzystać z dostawcy (podwykonawcy) głównego przedmiotu.
Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇
Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl
Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.