Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychKONIEC WAŻNOŚCI profili zaufanych - jak ponownie założyć PROFIL ZAUFANY?

KONIEC WAŻNOŚCI profili zaufanych – jak ponownie założyć PROFIL ZAUFANY?

KONIEC WAŻNOŚCI profili zaufanych – jak ponownie założyć PROFIL ZAUFANY? Co to oznacza dla użytkowników e-Administracji?

Z końcem października tego roku nastąpiło ważne wydarzenie w polskiej e-administracji. Ponad 5,5 miliona profili zaufanych, co stanowi jedną trzecią wszystkich takich profili, przestało być ważnych. Jest to efekt tego, że ich użytkownicy nie przedłużyli ich ważności. Oznacza to, że te profile stały się nieaktywne i teraz nie będzie można ich używać w usługach e-administracji. Jakie są konsekwencje tej zmiany i jak można ponownie założyć profil zaufany?

Zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki, Maciej Górski, poinformował, że osoby, których profile zaufane przestały być ważne, teraz muszą ponownie założyć je, korzystając z jednej z czterech dostępnych metod. Mogą to zrobić poprzez bankowość elektroniczną, weryfikację wideo, wykorzystanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenie tożsamości w jednej z placówek, takich jak oddziały ZUS, urzędy gmin czy urzędy skarbowe.

Jedną z głównych zmian, które towarzyszą ponownemu zakładaniu profilu zaufanego, jest zmiana w procesie logowania. Po przedłużeniu ważności profilu zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. Teraz użytkownicy będą mieli możliwość zalogowania się do swojego profilu zaufanego jedynie za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail.

Metoda autoryzacji logowania do profilu również ulegnie zmianie na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel, jeśli ta metoda była wcześniej używana. Jeśli użytkownik chce ponownie logować się do profilu zaufanego danymi konta bankowego, będzie musiał zalogować się do swojego profilu zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła. Następnie będzie mógł zmienić dostawcę tożsamości na bank.

Profil zaufany jest kluczowym narzędziem w e-administracji, ponieważ stanowi podpis elektroniczny, który umożliwia podpisywanie podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych. Dlatego też ponowne założenie profilu zaufanego jest istotne dla osób, które chcą korzystać z usług e-administracji w Polsce. W związku z powyższym, ważne jest, aby użytkownicy, których profile zaufane przestały być ważne, jak najszybciej podjęli kroki w celu ich ponownego założenia. Niezbędne jest dostosowanie się do nowych zasad logowania i autoryzacji, aby móc nadal korzystać z udogodnień, jakie oferuje e-administracja.

Warto pamiętać, że e-administracja przynosi wiele korzyści, takich jak szybkie i wygodne załatwianie różnego rodzaju spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Dlatego też warto być na bieżąco z wszelkimi zmianami dotyczącymi profilu zaufanego i innych narzędzi e-administracji, aby móc korzystać z tych usług w pełni i bezproblemowo. Ponowne założenie profilu zaufanego może być procesem czasochłonnym, ale jest to inwestycja w możliwość korzystania z nowoczesnych i wygodnych rozwiązań, jakie oferuje e-administracja. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przyswojenie sobie nowych zasad i procedur, aby móc nadal cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie niesie ze sobą elektroniczna administracja publiczna.

Dowiedz się WIĘCEJ i uporządkuj swoją wiedzę o podpisach elektronicznych w zamówieniach publicznych! Obejrzyj nasze filmy na kanale YouTube PRZETARGowa 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj