Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychKWOTA przeznaczona na zamówienie z PRAWEM OPCJI

KWOTA przeznaczona na zamówienie z PRAWEM OPCJI

Jaką kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia podać przed otwarciem ofert w przypadku zamówienia uwzględniającego prawo opcji?

Jak powinna wyglądać informacja o kwocie, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, jeżeli specyfikacja przewiduje zamówienia uzupełniające oraz prawo opcji? Czy wystarczy przedstawić jedną ogólną kwotę zamówienia, czy jakoś dokładniej rozbijamy te wartości?

Zgodnie z art. 222 ust. 4 ustawy Pzp (źródło) Zamawiający, najpóźniej przed otwarciem ofert, udostępnia na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację o kwocie, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. 

Jak czytamy w komentarzu UZP str. 696:

Jeszcze przed otwarciem ofert na stronie internetowej prowadzonego postępowania powinna znaleźć się informacja o kwocie, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (art. 222 ust. 4 Pzp). Będzie to kwota wynikająca aktualnie z budżetu zamawiającego, planu finansowego lub innego dokumentu pełniącego podobne funkcje planistyczne.

Prawo opcji i zamówienia uzupełniające są zamówieniami, które co do zasady, zamawiający przewiduje do zrealizowania w przyszłości. Cechą tych instrumentów jest to, że zamawiający nie musi posiadać zabezpieczenia środków finansowych na ich realizację w momencie wszczęcia postępowania. 

Dlatego kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia podawana przed otwarciem ofert obejmuje zamówienie podstawowe, czyli taką wartość środków finansowych, jaką zamawiający ma w budżecie – bez prawa opcji i zamówień uzupełniających.

PRZEGAPIŁEŚ Święto Zamówień Publiczych – POZAP? Szkoda, że Cię nie było! OBEJRZYJ retransmisję pierwszego dnia! 👇 A następnym razem koniecznie pamiętaj, by świętować z nami! 😉

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj