Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychNazwy własne w OPZ - czy są DOZWOLONE?

Nazwy własne w OPZ – czy są DOZWOLONE?

Czy zamawiając twarde dyski, czy zestawy komputerowe w procedurze do 130.000 zł netto można opisać je za pomocą konkretnych nazw i modeli?

W zamówieniach publicznych do 130.000 zł można stosować nazwy własne produktów, czyli opisywać przedmioty zamówienia za pomocą konkretnych nazw i modeli. Nie ma przeciwwskazań prawnych, aby zamawiający stosował w specyfikacjach technicznych nazwy własne, np. określenia marek, modeli lub typów urządzeń.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku stosowania nazw własnych, zamawiający powinien wykazać, że podane przez niego nazwy są uzasadnione technicznie i nie dyskryminują konkurentów. To oznacza, że nazwa własna nie powinna wykluczać możliwości złożenia oferty przez innych potencjalnych wykonawców, którzy oferują produkty równoważne.

Dlatego też, w przypadku zamawiania produktów za pomocą nazw własnych, warto doprecyzować, że dozwolone są oferty oparte na produktach równoważnych lub podobnych, które spełniają wymagania techniczne określone w specyfikacji.

Przegapiłeś TYDZIEŃ Z ZAKUPAMI PONIŻEJ PROGU? Nic nie szkodzi! Dostęp do nagrań szkoleń i materiałów uzyskasz BEZPŁATNIE pod linkiem 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj