Zamawiający z przyczyn subiektywnych odmawia wystawienia referencji. Zamówienie było przedłużone o dwa lata, za co zamawiający dopłacił w trakcie wykonania zamówienia. Nie zostały potrącone kary, a protokół odbioru wystawiony bez uwag istotnych. Czy wykonawca może posługiwać się oświadczeniem własnym o wykonaniu usługi zamiast referencją przy udziale w postępowaniach? Czym ewentualnie to grozi?
Z rozporządzenia w sprawie przedmiotowych środków dowodowych wynika, że co do zasady wykonawca powinien złożyć dowody potwierdzające należyte wykonanie lub wykonywanie dostaw lub usług ujętych w wykazie. Złożenie oświadczenia jest traktowane jako wyjątek od tej zasady. Może następować tylko w przypadku niemożności uzyskania dowodów z przyczyn niezależnych od wykonawcy.
Wykonawca w oświadczeniu powinien wskazać jakie przyczyny niezależne od niego zadecydowały o niemożności uzyskania dowodów sporządzonych przez podmiot na rzecz, którego wykonywał lub wykonuje dostawy lub usługi.
Za obiektywną przyczynę może zostać uznana również odmowa wystawienia referencji. Jednak to na wykonawcy ciąży obowiązek wykazania staranności w ubieganiu się o stosowne dowody.
Wyrok KIO z 4.01.2018 r. (sygn. akt KIO 2671/17 źródło) wskazuje, że:
Prawodawca pozostawił dużą swobodę w tym zakresie, wymagając jedynie, aby z przedstawionego dokumentu wynikało, że usługi zostały wykonane należycie. W konkretnych przypadkach za takie dokumenty mogą zostać uznane np. pisemne potwierdzenia prawidłowego wykonania, protokoły odbiorów końcowych, a nawet pismo zamawiającego skierowane do wykonawcy po zakończeniu realizacji zamówienia, towarzyszące zwracanej gwarancji należytego wykonania. Do zamawiającego zależy ostateczna ocena, czy dany dokument jest wystarczającym potwierdzeniem prawidłowego wykonania zadania wykazywanego jako doświadczenie wykonawcy.
A jeśli jeszcze nie generujesz protokołu postępowania na 2 kliknięcia, tak jak 130 jednostek, koniecznie sprawdź generator dokumentów od openNexus!