Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychODSTĄPIENIE od umowy a OBOWIĄZEK publikacji ogłoszenia o wykonaniu umowy

ODSTĄPIENIE od umowy a OBOWIĄZEK publikacji ogłoszenia o wykonaniu umowy

Zamawiający odstąpił od umowy z winy Wykonawcy. Jak powyższa sytuacja ma się do ogłoszenia o wykonaniu umowy?

Art. 448 PZP nakłada na zamawiającego obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o wykonaniu umowy w ciągu 30 dni od wykonania umowy. Obowiązek ten dotyczy zarówno postępowań krajowych, jak i postępowań o wartościach równych i przekraczających progi unijne. Ogłoszenie zamieszczane jest w Biuletynie Zamówień Publicznych, na platformie ezamówienia.gov.pl (link), przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, za pomocą gotowych formularzy.  

Ani ustawa Pzp, ani Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych nie rozstrzygają jednoznacznie kwestii obowiązku zamieszczania ogłoszenia o wykonaniu umowy, w przypadku odstąpienia którejkolwiek ze stron od realizacji umowy.

Analizując treść wzoru ogłoszenia należy uznać, że obowiązek zamieszczenia takiego ogłoszenia powstaje także w sytuacji, gdy umowa nie została zrealizowana

Pkt 5 ppkt 1 wzoru ogłoszenia zawiera wprost pytanie „Czy umowa została wykonana?”. Odpowiedzi do wyboru są dwie NIE bądź TAK. Jeżeli  umowa została zrealizowana, to odpowiedzi należy udzielić na pytania pogłębiające. W kolejności, w jakim terminie i czy był to termin pierwotnie wskazany w umowie. Przedstawiane są również informacje o wszelkich zmianach umowy z podaniem podstawy prawnej, przyczyn zmiany i wartości zmiany oraz wysokości wynagrodzenia wykonawcy po zmianie, a także opis zamówienia po zmianie. Następnie, czy umowa została należycie wykonana oraz, czy zamawiający dokonywał podczas jej realizacji kontroli w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy.

Powyższe informacje mają na celu pokazanie sytuacji po zawarciu umowy. Mogą one pomóc w ocenie, czy wykonanie zamówienia napotkało trudności. Ogłoszenie obrazuje czy zaistniały powody do zastosowania koniecznych modyfikacji umowy. Ogłoszenie jest również źródłem informacji o rzetelności wykonawcy. 

Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj