Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychOdwołanie stanu ZAGROŻENIA epidemicznego. Co znaczy dla ZAMÓWIEŃ publicznych?

Odwołanie stanu ZAGROŻENIA epidemicznego. Co znaczy dla ZAMÓWIEŃ publicznych?

Odwołanie stanu ZAGROŻENIA epidemicznego

1.07.2023 r. traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12.05.2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, czyli zostaje odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Tym samym tracą moc szczególne rozwiązania dla zamówień publicznych, określone w przepisach COVID tj:

  • art. 46c ustawy z 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – przepis reguluje, że do usług, dostaw lub robót budowlanych udzielanych w związku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych. Z uwagi na odwołanie stanu epidemii oraz zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego nie jest możliwe stosowanie powyższego przepisu.

Należy pamiętać, że 1.04.2023 r. przestał obowiązywać przepis art. 15r1 ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych „zamrażający” na czas pandemii możliwość potrącania kar umownych oraz dochodzenie ich z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Odwołanie 16.05.2022 r. stanu zagrożenia epidemicznego nie wpłynie natomiast na możliwość stosowania art. 6a ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Obowiązywanie ustawy nie jest uwarunkowane obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego.


PRZEGAPIŁEŚ Święto Zamówień Publiczych – POZAP? Szkoda, że Cię nie było! OBEJRZYJ retransmisję pierwszego dnia! 👇 A następnym razem koniecznie pamiętaj, by świętować z nami! 😉

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj