Obligatoryjne czy fakultatywne w trybie podstawowym?
W ramach postępowania krajowego zamawiający wymaga złożenia oświadczenia wstępnego z art. 125 Pzp (źródło). Czy obowiązek wezwania wykonawcy, którego oferta jest najwyżej oceniona, do złożenia oświadczenia o aktualności informacji zawartych we wstępnym oświadczeniu jest obligatoryjny?
Zgodnie z art. 273 ust. 1 ustawy Pzp w postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający może żądać podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie:
- Braku podstaw wykluczenia;
- Spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji.
Oświadczenie o aktualności informacji zawartych we wstępnym oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy – jest podmiotowym środkiem dowodowym.
Żądanie złożenia podmiotowych środków dowodowych (w tym oświadczenia o aktualności jako dowodu na okoliczności zawarte w oświadczeniu wstępnym) jest uprawnieniem zamawiającego zarówno w zakresie spełnienia warunków udziału w postępowaniu jak potwierdzenia braku podstaw wykluczenia. Zamawiający może poprzestać na badaniu oświadczenia wstępnego.
DOWIEDZ się WIĘCEJ! ZOBACZ odcinek 5 etapów skutecznego POSTĘPOWANIA W TRYBIE PODSTAWOWYM! i subskrybuj kanał PRZETARGowa na YouTube! 👇