Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychPODPISYWANIE dokumentów zamówienia przez ZAMAWIAJĄCEGO

PODPISYWANIE dokumentów zamówienia przez ZAMAWIAJĄCEGO

Czy zamawiający musi zamieszczać na stronie prowadzonego postępowania podpisane dokumenty?

Upublicznianie plików z dokumentami zamówienia na stronie prowadzonego postępowania bez podpisu elektronicznego/zaufanego/osobistego jest błędem? Czy zamawiający musi podpisywać przygotowywane dokumenty podpisem elektronicznym?

Ustawa Pzp milczy na ten temat, tzn. nie ma nakazu czy obowiązku zamieszczania na stronie prowadzonego postępowania podpisanych przez zamawiającego plików, co więcej nie ma również ustawowego obowiązku podpisywania dokumentów wytworzonych przez zamawiającego w toku postępowania.

Jedyny obowiązek ustawowy dotyczy sposobu komunikacji w toku postępowania i zgodnie z treścią ustawy Pzp komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia i w konkursie, w tym składanie ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub konkursie, wymiana informacji oraz przekazywanie dokumentów lub oświadczeń między zamawiającym a wykonawcą, z uwzględnieniem wyjątków określonych w ustawie, odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej (art. 61 ust. 1 ustawy Pzp (źródło)).

W praktyce jednak:

– jeżeli dokumenty wytworzone zostały w postaci papierowej, to podpisy na dokumentach są odręczne i przechowywane w „segregatorze” natomiast na stronie może zostać zamieszczony dokument bez podpisu o tej samej treści co dokument oryginalny podpisanego odręcznie

– jeżeli dokumenty wytworzone zostały w postaci elektronicznej i opatrzone podpisem elektronicznym to albo zamieszcza się ten podpisany plik, albo dokument bez podpisu o tej samej treści co dokument oryginalny podpisany podpisem elektronicznym

Pamiętać należy, aby nie umieszczać na stronie skanów dokumentów – skan stoi w sprzeczności z przepisami o dostępności cyfrowej.

WIĘCEJ o dostępności cyfrowej dowiesz się z artykułu na PRZETARGowa.pl! PRZECZYTAJ artykuł: Czy skan zamieszczony przez zamawiającego jest dopuszczalny w przetargach? 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj