Udostępnienie na podstawie ustawy Pzp – podstawy prawne
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (źródło) postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne, a ograniczenie dostępu do informacji związanych z postępowaniem może mieć miejsce tylko i wyłącznie w przypadkach wynikających z ustawy.
Zasady udostępniania danych związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego zawiera art. 74 ust. 1, 2, 4 oraz Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie protokołów postępowania oraz dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Zgodnie z powyższymi przepisami udostępnieniu podlega protokół z postępowania oraz załączniki do protokołu.
Załącznikami do protokołu zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy Pzp (źródło) są, oferty, opinie biegłych, oświadczenia, informacja z zebrania z wykonawcami, zawiadomienia, wnioski, dowód przekazania ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego.
Udostępnienie na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej – podstawy prawne
Art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej definiuje, że każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w jej przepisach.
Art. 6 ust. 2 ustawy wskazuje, czym jest dokument urzędowy:
W przypadku zamówień publicznych interpretacji definicji dokonał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie z 28.02.2019 r. (sygn. akt II SAB/Sz 8/19), który zauważył, że:
O wynikach kontroli NIK w JST dotyczącej udostępniania informacji publicznej w latach 2020–2022 (do końca marca) możesz przeczytać więcej na stronie NIK: KLIKNIJ.
Przegapiłeś TYDZIEŃ Z NIUANSAMI PZP? Nic nie szkodzi! Dostęp do nagrań szkoleń i materiałów uzyskasz BEZPŁATNIE pod linkiem 👇