Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychProporcjonalność WARUNKÓW UDZIAŁU w postępowaniu - DOŚWIADCZENIE w robotach budowlanych

Proporcjonalność WARUNKÓW UDZIAŁU w postępowaniu – DOŚWIADCZENIE w robotach budowlanych

Czy przy budowie świetlicy wiejskiej można żądać doświadczenia w realizacji obiektów użyteczności publicznej?

Oczywiście postawienie takiego warunku “samo w sobie” nie jest niezgodne z przepisami Pzp, natomiast warunki zawsze muszą być formułowane zgodnie z brzmieniem art. 16 pkt 3 ustawy Pzp tzn. w sposób proporcjonalny. Warunki udziału w postępowaniu muszą być zatem określone w taki sposób, aby wskazać zakres doświadczenia wykonawcy niezbędny do należytego wykonania zamówienia, dlatego nie mogą być one nadmierne w stosunku do przedmiotu zamówienia, bądź w sposób nieuzasadniony ograniczające dostęp do zamówienia wykonawcom, którzy są w stanie należycie  zamówienie wykonać.

W związku z tym postawienie warunku dotyczącego doświadczenia przy realizacji obiektów użyteczności publicznej, w sytuacji gdy przedmiotem zamówienia jest budowa świetlicy wiejskiej, może znacząco ograniczyć udział wykonawców w postępowaniu. Budowa świetlicy wiejskiej w zasadzie nie jest specyficznym rodzajem roboty budowlanej, oczywiście musi spełniać założenia inwestycyjne, jednak może wykonać taką robotę większość wykonawców, którzy wykonali roboty budowlane w zakresie np. budownictwa mieszkalnego. 

A jeśli chcesz wiedzieć, jak określić warunki udziału w postępowaniu, koniecznie przeczytaj artykuł:
Warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj