Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychSZACOWANIE wartości zamówienia na podstawie cen ofert z UNIEWAŻNIONEGO postępowania

SZACOWANIE wartości zamówienia na podstawie cen ofert z UNIEWAŻNIONEGO postępowania

Zamawiający przeprowadził postępowanie w trybie podstawowym i je unieważnił, ponieważ wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu. Na podstawie złożonych ofert zamawiający ma wiedzę, że musiałby wzywać 2 wykonawców do wyjaśnienia RNC, gdyż ich oferty były o co najmniej 30% niższe od: wartości zamówienia ustalonej przed wszczęciem postępowania i średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert (cena jednej z ofert jest 2 razy wyższa od większości złożonych ofert, co zawyża średnią), czy można do kolejnego postępowania dotyczącego tego samego przedmiotu zamówienia przyjąć wartość zamówienia – zrobić nowe szacowanie na podstawie złożonych ofert z unieważnionego postępowania?

Ustawa Pzp nie definiuje, w przypadku dostaw i usług konkretnego sposobu szacowania wartości zamówienia, tj. sposobu, w jaki zamawiający tę wartość ustali. Ustawa określa zasady, według których należy kierować się przy szacowaniu tj. m.in. należytą staranność. Zwyczajowo wartość tę ustala się na podstawie rozeznania cen, przy czym zamawiający ma w tym względzie dowolność. Należy jednak mieć na uwadze, że sposób szacowania zamówienia jest obwarowany terminem jego dokonania (dla dostaw i usług 3 miesiące przed wszczęciem oraz należytą starannością).

W opisywanym przypadku zamawiający może skorzystać z wiedzy co do oferowanych cen z przeprowadzonego uprzednio postępowania, jeśli przedmiot zamówienia i warunki realizacji zamówienia oraz inne czynniki mające wpływ na kalkulację ofert nie uległy zmianie. Natomiast w przypadku RB takie działanie nie jest dozwolone, ponieważ ustawa PZP narzuca konkretny sposób szacowania tj. kosztorys inwestorski lub program funkcjonalno – użytkowy oraz termin jego dokonania – 6 miesięcy przed wszczęciem postępowania.

Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj