Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychUBEZPIECZENIE - czy jest zamówieniem publicznym?

UBEZPIECZENIE – czy jest zamówieniem publicznym?

Ubezpieczenia mienia wspólnot mieszkaniowych – czy należy stosować przepisy PZP?

Pytanie dotyczy kwestii ubezpieczenia mienia wspólnot. Skoro zamawiający (spółka miejska) nie wydatkuje pieniędzy publicznych (składkę za ubezpieczenie opłacają mieszkańcy wspólnot), a procedura jest przeprowadzana w imieniu i na rzecz wspólnot czy zasadnym jest przeprowadzenie postępowania w trybie PZP? Stroną umowy ubezpieczenia będzie spółka miejska, lecz finansowanie będzie pochodziło z pieniędzy prywatnych.

W świetle przepisów Pzp i brzmieniem art. 7 pkt 32 ustawy Pzp (źródło), zamówieniem jest umowa, która spełnia łącznie następujące przesłanki: jej stronami są zamawiający i wykonawca, przedmiotem tej umowy są usługi, dostawy lub roboty budowlane, a umowa ma mieć odpłatny charakter. 

Więcej na ten temat w opinii UZP: TUTAJ. Co prawda, dotyczy ona ubezpieczenia pracowników – ale stan faktyczny i okoliczności są te same co podjęte w pytaniu.

PRZEGAPIŁEŚ Święto Zamówień Publiczych – POZAP? Szkoda, że Cię nie było! OBEJRZYJ retransmisję pierwszego dnia! 👇 A następnym razem koniecznie pamiętaj, by świętować z nami! 😉

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj