Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychUNIEWAŻNIENIE postępowania - CATERING. Nieznana liczba osób

UNIEWAŻNIENIE postępowania – CATERING. Nieznana liczba osób

Wasze pytanie: Czy przygotowując postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji, jest możliwość zawarcia gdzieś zapisu, pozwalającego Zamawiającemu unieważnić postępowanie ze względu na jakiś powód? Chodzi tu konkretnie o przetarg na catering na konferencję, która może nie dojść do skutku z powodu braku wystarczającej liczby uczestników. Czy możemy zapisać, że w przypadku zbyt małej liczby uczestników w terminie do np. 2 tygodni przed Zamawiający może  unieważnić postępowanie/umowę?

Nasza odpowiedź: Jeśli chodzi o unieważnienie postępowania, to jest ono możliwe jedynie przed terminem składania ofert, w okolicznościach wskazanych w art. 256 „Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione.” Tutaj okolicznością powodującą, że prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione, może być niewystarczająca liczba uczestników, jednak te informacje należałoby powziąć przed terminem składania ofert, aby możliwe było unieważnienie postępowania.

Po terminie składania ofert unieważnienie jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadkach określonych w art. 255 (źródło). A zatem niestety zamawiający nie ma tutaj dowolności czy uznaniowości jak w przypadku art. 256.

Co do zasady, Zamawiający wszczynając postępowanie, powinien znać, chociażby minimalną liczbę uczestników, ponieważ wszczęcie postępowania jest pewnego rodzaju przyrzeczeniem zamawiającego, co do woli zawarcia umowy na określonych w postępowaniu i umowie zasadach znanych i równych dla wszystkich potencjalnych wykonawców.

Pewnym rozwiązaniem może być taka konstrukcja postępowania, która zakłada minimalną ilość uczestników, w tym wykonawca podaje cenę jednostkową za uczestnika oraz prawo opcji, czyli wskazanie opcjonalnej ilości (dodatkowej ) uczestników. Wtedy łączne podane ilości uczestników obejmują ilość gwarantowaną, którą zamawiający musi zrealizować oraz dodatkową, którą może, a nie musi zrealizować.

Więcej wiadomości w newsletterze PRZETARGowa.pl. Bądź na bieżąco! 👇

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!