Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychUzasadnienie UNIEWAŻNIENIA postępowania w przypadku ODRZUCENIA OFERTY

Uzasadnienie UNIEWAŻNIENIA postępowania w przypadku ODRZUCENIA OFERTY

Wasze pytanie: W postępowaniu została złożona jedna oferta, która podlega odrzuceniu, co skutkuje unieważnieniem postępowania. W jaki sposób powiadomić o odrzuceniu i unieważnieniu? Czy w unieważnieniu muszę podać jako podstawę faktyczną szczegółowe powody odrzucenia oferty? Czy takie podejście nie koliduje z art. 253 (nie ujawnia się na stronie internetowej powodów odrzucenia)?

Nasza odpowiedź:

W takim przypadku art. 253 (źródło) (informacja  o wyborze oferty oraz wykonawcach, których oferty zostały odrzucone) nie ma zastosowania, ponieważ nie dochodzi do czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.

Dlatego w pierwszej kolejności należy poinformować wykonawcę o powodach odrzucenia, wskazując odpowiednią przesłankę z art. 226 i podając uzasadnienie faktyczne i prawne.

Kolejną czynnością będzie równoczesna informacja o unieważnieniu postępowania na podst. art 260 ust. 1. przekazana wszystkim wykonawcom, którzy złożyli oferty. Z podaniem uzasadnienia faktycznego i prawnego oraz zamieszczenie tej informacji na stronie internetowej na podst. art 260 ust. 2.

W związku z tym, że powody faktyczne i prawne w tych informacjach muszą być tożsame, rekomenduję nie wskazywać faktycznych powodów odrzucenia oferty jako takich (mając na względzie art. 253 ust. 2 – nie podaje się powodów odrzucenia na stronie internetowej).

Dowiedz się więcej! Obejrzyj odcinek o badaniu i ocenie ofert i subskrybuj kanał PRZETARGowa na YouTube! 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    View all posts

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj