Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychUzupełnienie PEŁNOMOCNICTWA po TERMINIE

Uzupełnienie PEŁNOMOCNICTWA po TERMINIE

Wasze pytanie: Czy mogę uznać uzupełnienie pełnomocnictwa po wyznaczonym terminie na jego złożenie (termin minął w dniu 07.11.2022r)? Z przesłanego wezwania do Wykonawcy wynikało, że dokument należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 07.11.2022 r., a pełnomocnictwo zostało przesłane dziś, tj. 8.11.2022 r. 

Nasza odpowiedź:

Niestety oferta taka podlega odrzuceniu. Przesłanka wynika wprost z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit c) ustawy Prawo zamówień publicznych (źródło). Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli została złożona przez wykonawcę, który nie złożył w przewidzianym terminie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1, lub podmiotowego środka dowodowego, potwierdzających brak podstaw wykluczenia lub spełnianie warunków udziału w postępowaniu, przedmiotowego środka dowodowego, lub innych dokumentów lub oświadczeń. 

Pełnomocnictwo jest innym dokumentem z powyższego katalogu. Przewidziany termin, to termin wyznaczony przez zamawiającego na uzupełnienie dokumentu.

Wykonawca miał czas na uzupełnienie pełnomocnictwa do końca dnia wyznaczonego na 07.11.2022 r. 

W tym przypadku odrzucenie wypełnia podstawową zasadę zamówień publicznych, tj. zasadę równego traktowania wykonawców. Zasada ta oznacza, że takie same konsekwencje nieuzupełnienia dokumentu w terminie zastosowane będą do wszystkich wykonawców ubiegających się o zamówienie publiczne. 


PRZEGAPIŁEŚ Święto Zamówień Publiczych – POZAP? Szkoda, że Cię nie było! OBEJRZYJ retransmisję pierwszego dnia! 👇 A następnym razem koniecznie pamiętaj, by świętować z nami! 😉

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

  • Justyna Jaworska - Pietraszko

    Redaktor Naczelna czasopisma PRZETARGowa.pl Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w przygotowywaniu, prowadzeniu oraz koordynacji i nadzorze procesu zakupowego w jednostkach sektora finansów publicznych, administracji rządowej, sektorze samorządowym oraz służbie zdrowia. Trener na wielu szkoleniach otwartych i zamkniętych, doradca zamawiających i wykonawców w zakresie postępowań, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykładowca studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj