Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaNEWSY ze świata zamówień publicznychWERYFIKACJA elektronicznego podpisu ZAGRANICZNEGO

WERYFIKACJA elektronicznego podpisu ZAGRANICZNEGO

Jak zweryfikować elektroniczny podpis z zagranicy?

Jesteś pracownikiem szpitala, uczelni, TBSu, a może po prostu publikujesz postępowania w dzienniku europejskim? Możesz spodziewać się oferty od wykonawcy z zagranicy. Jeżeli nie samej oferty to może zawieracie umowy w formie elektronicznej opatrzone podpisem kwalifikowanym… No właśnie, czy na pewno kwalifikowanym?

Podpisów elektronicznych są tysiące, a może i dziesiątki tysięcy.

W Polsce istnieją przepisy regulujące stosowanie podpisów elektronicznych, które są oparte na unijnej dyrektywie eIDAS. Jednakże korzystanie z zagranicznych podpisów elektronicznych w Polsce może wiązać się z pewnymi niebezpieczeństwami.

Po pierwsze, zagraniczne podpisy elektroniczne mogą być stosowane zgodnie z prawem kraju, w którym zostały wydane, ale niekoniecznie spełniają wymagania polskiego prawa. W takiej sytuacji może dojść do niezgodności z polskim prawem, w naszym przypadku ustawy PZP. W konsekwencji może to prowadzić do odrzucenia oferty i uznanie jej za złożoną niezgodnie z ustawą. 

Po drugie, zagraniczne podpisy elektroniczne mogą być mniej bezpieczne niż te stosowane w Polsce. Wymagania bezpieczeństwa dla podpisów elektronicznych są określone w unijnej dyrektywie eIDAS, ale różne kraje mogą mieć różne standardy bezpieczeństwa. Stosowanie zagranicznych podpisów elektronicznych może zwiększyć ryzyko fałszowania lub nieuprawnionego dostępu do danych.

Po trzecie, korzystanie z zagranicznych podpisów elektronicznych może utrudnić proces weryfikacji tożsamości i autentyczności podpisu. Zatem w przypadku sporu, trudniej jest udowodnić, że podpis został umieszczony przez uprawnioną osobę.

W związku z powyższym zaleca się stosowanie polskich podpisów elektronicznych, które spełniają wymagania polskiego prawa i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. W przypadku konieczności korzystania z zagranicznych podpisów elektronicznych warto zwrócić szczególną uwagę na ich legalność i bezpieczeństwo oraz na proces weryfikacji tożsamości i autentyczności podpisu.

DOWIEDZ się WIĘCEJ o elektronicznych podpisach zagranicznych! OBEJRZYJ nasz nowy odcinek o tym, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z ofertami z zagranicy oraz o podpisywaniu i weryfikacji zagranicznych podpisów. Zobacz to wszystko na kanale YouTube PRZETARGowa 👇

Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Author

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj