Dziennik Internetowy dla Społeczności Zamówień Publicznych

Strona głównaAnalizy eksperckieProcesyCzy wystarczy przetrzymywać oferty w 48h kwarantannie? Obalam #fakenews

Czy wystarczy przetrzymywać oferty w 48h kwarantannie? Obalam #fakenews

Od kilku dni słyszę od Zamawiających, że składane oferty, dla bezpieczeństwa, przetrzymywane są w kwarantannie przez 48 godzin.

Podobne informacje możemy przeczytać na forach dot. zamówień publicznych oraz w postach na LinkedIn. Jak jest naprawdę?


Czy kwarantanna wystarczy?

Źródło podane poniżej artykułu.

Na łamach czasopisma Annals of Internal Medicine, jak podaje RMF (źródło tutaj), opublikowano wyniki badań dotyczących inkubacji koronawirusa. W porównaniu do grypy, wirus rozwija się średnio 2 dni dłużej, tj. 5 dni. Najdłuższy okres inkubacji potrafi sięgać nawet 12 dni, choć sporadyczne przypadki wykraczały poza 14 dni od zarażenia do wystąpienia objawów. 

Jak się ma to do oferty, która przecież nie jest żywym organizmem? W celu rozwiania wątpliwości dzisiaj, 22. marca, zadzwoniłem na numer infolinii NFZ (źródło: tutaj). Konsultanta zapytałem wprost: 

“Zbieram oferty, które przechodzą z rąk do rąk. Ile powinna trwać kwarantanna tychże, jeżeli chciałbym wprowadzić optymalne standardy bezpieczeństwa?”

W odpowiedzi usłyszałem:

“Jest to pytanie raczej do sanepidu, gdyż nasze informacje nadal są niepełne. Z naszej wiedzy wynika, że w sprzyjających warunkach wirus może przeżyć do 5 dni.

Król Salomon kierował się logiką, a my… Pzp.

W kontekście ustawy Pzp mamy w opcji dwa rozwiązania, raptem optymalne w zakresie bezpieczeństwa, jednak oba niezgodne z ustawą:

  • nie przyjmujemy ofert później niż na 5 dni przed terminem składania ofert,
  • nie otwieramy ofert wcześniej, niż 5 dni po dacie złożenia ostatniej oferty.

Niniejszy artykuł postanowiłem napisać w związku z szeregiem pytań, które zadają mi Zamawiający mailowo, telefonicznie, a także… na prywatnym Facebook’u. Absolutnie mnie ta determinacja nie dziwi, dlatego postanowiłem podzielić się z Wami swoją perspektywą. Jedyną bezpieczną formą prowadzenia dziś postępowania krajowego, jest droga elektroniczna. Najtrafniej podsumowała sytuację, z nutką optymizmu, Pani Anna Streżyńska (link):

Wniosek: Elektroniczny przetarg?

Analizując sytuację wielu Zamawiających na pewno zwróci uwagę na art. 18a pkt. 4 , który wg opinii UZP pozwala na rozpisanie przetargu krajowego z dopuszczeniem ofert elektronicznych, ale bez ograniczenia ofertowania w formie papierowej. Przypominam, że art. 18a pozwala na takie organizowanie postępowań “wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r.

Czy zatem powinniśmy dopuścić oferty elektroniczne w krajowym postępowaniu?

W mojej ocenie tak, szczególnie w obecnym kryzysie. Poza tym, Zamawiający organizujący postępowania krajowe, w których SIWZ wskazywał jedynie składanie ofert elektronicznych… mieli już kontrole. Z tych, o których dowiedziałem się bezpośrednio, nie odnotowały uchybień ani korekt przy dofinansowaniu. Jeśli jednak boisz się, Drogi Czytelniku, tak śmiałego podejścia, proponuję Tobie następujące zapisy do SIWZ:

“Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, Zamawiający w niniejszym postępowaniu dopuszcza i rekomenduje składanie oferty w formie elektronicznej. Oferta powinna być sporządzona w formie elektronicznej, podpisana przez upoważnioną osobę kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Pełna lista kwalifikowanych podmiotów zaufania, u których Wykonawca może uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny, znajduje się na stronie www.nccert.pl

Jak widać powyżej, w zakresie przygotowywania SIWZ zwracam uwagę nie tylko na wymogi w zakresie składanych dokumentów, ale również:

  • rekomendacje, które pogrubiam, podkreślam lub koloruję, 
  • ideę, która stoi za SIWZ; to przecież swoista instrukcja, która powinna Wykonawcę prowadzić za rękę – pokażmy, gdzie można zdobyć podpis elektroniczny!

Wiem, że to raptem kropla odpowiedzi w morzu pytań. Każdy Zamawiający i każdy SIWZ jest inny, dlatego jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej w zakresie Twojego kolejnego przetargu, być może pierwszego w formie elektronicznej, czekam na wiadomość od Ciebie pod adresem: mateusz.bartosiewicz@platformazakupowa.pl 

Razem w kryzysie

Szacuje się, że kryzys może potrwać jeszcze nawet do 2 miesięcy. W związku z powyższym, gorąco zachęcam Was, drodzy Czytelnicy, do uzupełnienia wiedzy w zakresie tak postępowań elektronicznych, jak i samej sesji otwarcia transmitowanej on-line. Za kilka dni, 26. marca, organizujemy dla Was webinar (więcej informacji tutaj) oraz tutaj (kliknij tutaj), w trakcie którego będę do Waszej dyspozycji. Wydarzenie jest nieodpłatne, niezależnie z jakiego narzędzia korzystacie – służę pomocą. Mam nadzieję, że się usłyszymy. 


Pozdrawiam serdecznie,
Mateusz Bartosiewicz

źródła: 

https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10306595/to-grypa-czy-koronawirus-podobienstwa-i-roznice.html

https://www.rmf24.pl/nauka/news-piec-dni-inkubacji-koronawirusa-14-dniowa-kwarantanna-wystar,nId,4371832


Oceń artykuł! Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za Twoją opinie!

Napisz artykuł na przetargowa.pl lub zgłoś dla nas temat! Skontaktuj się z nami! (kliknij tutaj).

Authors

  • Doradca ds. Zamówień Publicznych oraz Trener w Open Nexus Sp. z o.o. od 2016 roku. Wdrożył platformę zakupową w setkach instytucji publicznych podległych przepisom ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Konsultant w zakresie regulaminów udzielania zamówień wyłączonych ze stosowania PZP. Ekspert w dziedzinie systemów teleinformatycznych stosowanych w zamówieniach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem eNotices2. Wykładowca m.in. studiów podyplomowych zamówień publicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, seminariów dla Związku Gmin Pomorskich oraz Związku Gmin Warmińsko - Mazurskich. Stawia na efektywność procesu udzielenia zamówienia, przeciwnik biurokracji i zbędnego formalizmu.

    View all posts
  • prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, studiów podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych, zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, uczestnik studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji poświęconych prawu zamówień publicznych - komentarzy praktycznych dla „LEX Zamówienia Publiczne”, książek „Prawo zamówień publicznych. Regulaminy, wzorcowa dokumentacja postępowania, orzecznictwo” oraz „Prawo zamówień publicznych. Praktyczny poradnik dla zamawiających i wykonawców” (współautor). Ponad dziesięć lat doświadczenia w systemie zamówień publicznych, zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców.

    View all posts

Popularne w kategorii prawo

Popularne w kategorii ludzie

Wyróżnione w kategorii procesy